Nebát se – a zachránit život


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 9, s. 5

Česká lékárnická komora se již potřetí připojila ke Světovému dni první pomoci, který připadá na 14. září. Ve více než 500 lé­kárnách po celé republice mohli v rámci týdenní kampaně (9.–15. září) zájemci z řad veřejnosti získat základní od­­borné školení v kardiopulmonální resuscitaci, aplikaci adre­nalinového autoinjektoru a zástavě masivního zevního krvácení.


Pacientům byla také zdarma nabídnuta praktická brožurka s ­radami a základními postupy první pomoci.

„Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy bude první ­pomoc potřebovat nebo ji bude ve vyhrocené situaci poskytovat. Potenciální zachránce by měl znát základní pravidla, jak při poskytnutí adekvátní pomoci nejlépe postupovat, a přitom ne­ohrozil sebe či další osoby. Kampaně ‚Nebojte se zachránit život‘ v předchozích dvou letech ukázaly, že s osvojením základů první pomoci mohou široké veřejnosti poradit také lékárníci,“ uvádí ke třetímu ročníku prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba, podle něhož se zapojení lékáren nabízí také proto, že jsou pro pacienty nejdostupnějším zdravotnickým zařízením.

Na tiskové konferenci, která se k této kampani konala na konci srpna, se představila i Ing. Beáta Melichová, tisková mluvčí hlavního sponzora akce – společnosti Teva Pharmaceuticals CR. Instruktážním cvičením s postřehy praktického záchranáře velmi zaujal MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D., lékař se specializací anestezio­logie–resuscitace a urgentní medicína. Jeden z jeho život ­zachraňujících „zákroků“ si můžete prohlédnout na titulní straně časopisu.

(red)


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 9

2019 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se