Elektronický receptář IPLP
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 3, s. 28-29
V poslední době se stále častěji setkáváme s výpadky registrovaných HVLP nejčastěji z důvodů ukončení dodávek do ČR, stahování šarží nebo konce výroby daného léku. V některých případech lze chybějící lék nahradit individuálně připravovaným léčivým přípravkem (IPLP). K tomu potřebujeme účinnou látku buď ve formě suroviny v lékopisné kvalitě nebo registrovaný léčivý přípravek, který lze zapracovat do požadované lékové formy.
Pak nastává čas formulace přípravku, tj. vybrat vhodné pomocné látky, obal, postup přípravy a technologický předpis je na světě. Ale právě tento moment může být poměrně časově náročný, pokud budeme pátrat po stabilitách, publikovaných recepturách a experimentovat. Navíc každý lékárník dospěje k trochu jinému složení. V tomto případě se kreativitě ve výběru pomocných látek a jejich poměrech meze nekladou. O co jednodušší to mají lékárníci technologové i předepisující lékaři v sousedním Německu s unifikovanými recepturami v NRF (Neues Rezeptures Formularium), případně Rezepturhinweise (Rady/poznámky k recepturám).
Právě kvůli sjednocení technologických předpisů napříč všemi českými a moravskými kraji vznikl pod hlavičkou České lékárnické komory a ve spolupráci s katedrami farmaceutické technologie obou farmaceutických fakult a IPVZ projekt „Elektronický receptář IPLP“. Tato databáze bude volně přístupná nejen pro lékárníky a farmaceutické asistenty, ale i pro lékaře, kteří předpis jednoduše překopírují do svého SW programu. Pokud je předepsán HVLP, nelze na recept z legislativních důvodů vydat IPLP, viz § 5 Vyhlášky č. 329/2019, Sb., o předepisování léčivých přípravků. Rozepsaným IPLP se rovněž zabrání spekulacím o úhradě a složení bude jednoznačné. V neposlední řadě se tak minimalizují chyby a ušetří čas při komunikaci s lékařem.
Struktura jednotlivých receptur v připravované databázi odpovídá požadavkům na technologický předpis podle § 22 Vyhlášky 84/2008, Sb., o správné lékárenské praxi. Lékárník nebo farmaceutický asistent bude moci volně stáhnout dokument obsahující název léčivého přípravku, složení, pracovní postup, obal, dobu použitelnosti, podmínky uchovávání a označení. Navíc bude u každého předpisu uvedena úhrada pojišťovnou, případně zdroj receptury a poznámky k přípravě. Lékárník i lékař budou moci vyhledávat v databázi dle názvu HVLP, účinné látky, lékové formy nebo indikační skupiny.
V první etapě receptáře jsme se zaměřili na náhrady HVLP. Z důvodu ukončení dodávek nebo výroby jsme zařadili do seznamu např.: Eryfluid sol., Elocom sol., Garasone gtt., Torecan supp., Spasmopan supp., Borozan pst., Endiaron pst., Mukoseptonex gtt. a ze starších léků pak evergreeny jako Alnagon tbl., Ergofein tbl., Cornutamin gtt. atd. Dočasné, ale opakované výpadky se týkají gelu Mesocain, čípků Rectodelt, mastí Bactroban a Framykoin i tablet Entizol, Furantoin a dalších. V případě dočasných výpadků lze IPLP předepisovat jen tehdy, když není daný HVLP k dispozici.
Do další etapy plánujeme zařadit technologické předpisy v praxi používaných magistraliter, které vychází z oficinálních receptářů Českého lékopisu nebo Německého kodexu (NRF).
Jak to celé začalo a komu vlastně poděkovat
Na začátku byl nápad, ale to samozřejmě nestačí. ϑ Bylo potřeba sehnat programátory, kteří by jednoduchou a přehlednou databázi naprogramovali a nestálo to moc peněz. Na podnět Oddělení výpočetní techniky v IKEM jsme se s touto výzvou přihlásili do mezinárodní soutěže pro mladé programátory European Healthcare Hackathon, který probíhal 19.–21. listopadu 2021 v IKEMu. Víkendová soutěž se uskutečnila v angličtině a díky mladé a milé kolegyni Mgr. Evě Kasalové se podařilo přilákat pozornost tří týmů nadějných ajťáků. Po 48 hodinách byl vybrán vítězný řešitelský program od tří studentů ČVUT tvořící skupinu Futurdrg: Tomáš Koťara, Marcel Žec a Ondra Gardavský. Jejich promo video k receptáři lze shlédnout na YouTube. Při slavnostním zakončení ceremoniálu Hackathonu jim Mgr. Michal Hojný předal symbolickou cenu (baťůžky) za vytvoření základní struktury databáze a nabídl spolupráci s ČLnK. Začátkem ledna schválilo projekt a jeho financování představenstvo Komory a mohl se začít tvořit vlastní receptář.
Do pracovní skupiny pro tvorbu technologických předpisů se zapojili kolegové z praxe: farmaceutická asistentka Jiřina Novotná z E-laboratoře (lékárna se soustředěnou přípravou řetězce Dr.Max), Mgr. Martina Husárová z Galeniky (lékárna se soustředěnou přípravou firmy Fagron a.s.), Mgr. Daniela Harapátová z nemocniční lékárny FN Bulovka, PharmDr. Lukáš Láznička za ČLnK, Katedru farmaceutické technologie a kontroly léčiv IPVZ a FN Královské Vinohrady a já rovněž ze stejné katedry IPVZ a Ústavní lékárny IKEM.
Skupinu oponentů technologických předpisů tvoří odborníci z obou farmaceutických fakult: za Katedru farmaceutické technologie UK v Hradci Králové doc. PharmDr. Zdeňka Šklubalová, Ph.D., doc. PharmDr. Andrej Kováčik, Ph.D. a PharmDr., Barbora Vraníková, Ph.D. a za Katedru farmaceutické technologie MU v Brně doc. PharmDr. Ruta Masteiková, Ph.D.
Věříme, že se nám do léta podaří vytvořit funkční dostupnou elektronickou databázi s validními recepturami, které budou sloužit jak lékařům pro předepisování, tak lékárníkům a asistentům pro přípravu IPLP.
Doba je rychlá, plná změn a sešitkům s recepty předávaným z jedné lékárnické generace na druhou už pomalu odzvonilo.
PharmDr. Sylva Klovrzová, Ph.D.
Ústavní lékárna IKEM a Katedra farmaceutické technologie IPVZ Praha
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 3
- Budeme mít brzy vakcínu proti viru HIV?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle