#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

I malé kamínky spustí lavinu


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 98, 2026, č. 5, s. 4

Léto se blíží ostrým tempem, doba je i na politické úrovni rychlá. Je otázkou názoru, zda jsou některé vyhrocené veřejné politické diskuze skutečně tak zásadní, nebo jen více či méně cíleně překrývají pozadí reálných událostí. Jisté je, že se i ve zdravotnictví postupuje směrem ke změnám.

Mgr. Aleš KREBS, Ph.D., prezident ČLnK

Ministerstvo zdravotnictví postupně svolává řadu pracovních skupin, které se mají věnovat mnoha tématům. Zatím neznáme datum dalšího jednání skupiny k zásilkovému výdeji, přípravy stále pokračují. I touto cestou chci za podporu poděkovat také děkanům obou farmaceutických fakult, s nimiž Rx on-line diskutujeme vzhledem k možným dopadům na farmaceutickou praxi, dostupnost a bezpečnost péče v ČR. Téma je aktivně otevíráno i v celoevropském prostoru, v němž se výrazně zvyšuje tlak na zavedení Rx on-line. I na úrovni Evropského parlamentu probíhá intenzivní lobbing e-shopových obchodníků. Na postoji Komory se samozřejmě nic nemění, spolupracujeme samozřejmě i s partnerskými komorami v PGEU, informace předáváme i dalším organizacím farmaceutů.

V přípravách postupuje také elektronizace zdravotnictví, ať už se jedná o elektronické žádanky, dokumentaci nebo přístup do ISIN. Diskuze se dále povedou různými směry zohledňujícími i široké spektrum aktérů a připomínkových míst. U elektronického receptu, jak všichni víme, byl zvolen centralizovaný systém. U žádanek i dokumentace je situace odlišná a současná diskuze je vedena na úrovni definic toho, zda a v jakém rozsahu budou nějaká data centralizována a sdílena, kdo a za jakých podmínek k nim bude mít přístup. Termíny jsou neúprosné a jednotlivé agendy by měly vstupovat do povinného užívání v nejbližších letech. Elektronizace se však týká i jednotlivých organizací a zaměstnavatelů. Připomeňme Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele a některé další novinky týkající se i administrativy Komory. Jejich implementace v případě nutné vazby na členskou evidenci nebude ani trochu jednoduchá. Dokonce není jisté, zda centrální státní povinná elektronizace agend povede podle původního plánu ke zjednodušením, nebo naopak ještě navýší byrokratizaci. Vědět to nejspíše budeme v řádu měsíců. I bez toho však budeme muset co nejdříve připravit zcela nový software pro vedení členské evidence, splňující všechny uživatelské nároky i byrokratické povinnosti, které se v posledních letech objevily a s nimiž stávající evidence zápasí doslova z posledních sil.

Na pozadí všedních událostí neutichá ani diskuze o kompetencích farmaceutů, jejich rozšiřování, vzdělávání i legislativních podmínkách. Poměrně jasným a ve vláním prohlášení veřejně deklarovaným cílem Ministerstva zdravotnictví je zavedení možnosti očkování v lékárnách. Diskuze jsou vedeny také s IPVZ, který by měl ve spolupráci s Českou vakcinologickou společností ČLS JEP připravit a zaštítit potřebné vzdělávání a kurzy. Nelze zapomínat ani na opakovaně požadovanou vyšší klinizaci našeho oboru, především lékárenství, s vyšším důrazem na lékové poradenství a hodnocení rizik. Zatím však nedochází k zásadnímu průlomu v jednání k výkonům, vzdělávání, zejména ke specializacím tak, aby bylo možné některou péči tohoto typu, například o geriatrické pacienty, poskytovat i v lékárnách. Podle mého názoru je místo tříštění specializačního vzdělávání do dalších základních či nadstavbových oborů vhodné upravit stávající, aby co nejlépe zohledňovaly výše zmíněný cíl. Stále velmi solidní dostupnost lékáren k tomu přímo vybízí.

Výše jsou popsány jen střípky toho, co na mnoha úrovních ře­­šíme a o čem pravidelně referujeme na setkáních vedení Komory se členy, v ČČL, na webu i jinde. Za sekretariátem včetně odborné konzultantky, právníky, členy představenstva, dalšími kolegyněmi a kolegy je velké množství práce, která sice není na první pohled příliš vidět, do značné míry stojí i na jejich entu­ziasmu, a přitom je pro činnost Komory jako celku nesmírně důležitá. Jak diskutuji s některými kolegy nejen v představenstvu, rádi by prostřednictvím dalšího odborného konzultanta rozvíjeli nejenom přípravu materiálů jako doporučené postupy a dispenzační optima, ale také projekty s pojišťovnami, jak se to podařilo v minulosti. Posilovat je nutné také PR činnosti i pomocí nových projektů od úrovně vzdělávacích zařízení pro děti, přes dospělé až po sociální sítě. Musím ještě jednou připomenout software pro vedení členské evidence, která je pro Komoru klíčovým „vybavením“, bez něhož fakticky nemůže fungovat. Vzhledem k tomu, že je naše agenda téměř unikátní a významně se liší i od agend lékařské i stomatologické komory, jedné se o projekt značně individualizovaný a tudíž i finančně velmi náročný. Každý z nás nepochybně chce, aby Komora fungovala nejlépe, jak je možné, měla stabilní a kvalitní zaměstnance, poskytovala členské základ­ně maximální podporu a servis, měla vysoký dosah směrem k laické i odborné veřejnosti. Nic z toho však nelze dlouhodobě dosahovat bez zajištění přiměřeného financování, které je téměř výhradně založeno na členských příspěvcích. I o nich diskutujeme na letošních krajských setkáních, protože od jejich poslední úpravy dosáhla kumulovaná inflace téměř 35 %. Není to zanedbatelné číslo a navíc nevíme, co se stane v letošním, geopoliticky značně turbulentním roce. Zvýšené náklady samozřejmě dopadají i na Komoru, a my musíme průběžně reagovat a hledat řešení. Berte to, prosím, jako úvod k zamyšlení a pro diskuzi nad nepopulárním tématem, kterému se však nelze vyhnout.

Záměrem Ministerstva zdravotnictví je celá řada změn v našem oboru. Pozitivních i negativních. Na všechny musíme být připraveni v argumentacích s politiky, lobbisty, odbornou i laickou veřejností. Mnozí z vás se do nich na různých úrovních již velmi aktivně zapojují, ale vzhledem k šíři a rozsahu naší činnosti se hodí každá další šikovná ruka a otevřená hlava, která pomůže třeba jen zdánlivě malým kamínkem do mozaiky komorového úsilí. I malé kamínky, je-li jich dost, dokáží spustit „lavinu“.
To je podstata mnoha změn. Je důležité společně vytvářet co nejširší tlak, abychom naše povolání rozvíjeli a udrželi péči o pacienty bezpečnou. Za to patří všem velké poděkování.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#