Měření tepové frekvence v lékárně – projekt Heart Rhythm Week 2017


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 7-8, s. 7

Pod záštitou odborných organizací Arrhythmia Alliance (A-A), Atrial Fibrillation Association (AFA) a International Pharmacists for Anticoagulation Care Taskforce (iPACT) se ve dnech 5. až. 11. 6. 2017, v rámci týdne Heart Rhythm Week 2017, uskutečnila celosvětová kampaň měření tepové frekvence v lékárnách.

Cílem bylo zvýšit povědomí o možnostech a smyslu monitoringu pulzu a záchytu arytmií a zajistit, aby si pacienti mohli ověřit vlastní pulz doma. Dále pak kvantifikovat přínos lékárníků v rámci identifikace nových případů arytmií, resp. fibrilací síní a vhodnosti antikoagulační léčby v kontextu mezioborové spolupráce.


Projekt úspěšně proběhl v několika zemích světa již v roce 2016 a k účasti na pokračování v roce 2017 byla přizvána i Česká republika.

V rámci pilotního šetření tak bylo osloveno několik lékáren aktivně poskytujících individuální konzultace. V nich byla v daném týdnu vybraným pacientům manuálně změřena tepová frekvence a odhadnuto riziko budoucí tromboembolické příhody u pacientů s poruchou rytmu prostřednictvím CHADS2VASC2 skóre. Na základě zjištění případných nesrovnalostí byli pacienti odesláni k dovyšetření u lékaře.

Podle prozatímních pozitivních ohlasů napříč zeměmi je naplánováno pokračování projektu během Global Atrial Fibrillation Awareness Week v listopadu 2017, přičemž zapojení českých lékáren je vítáno a bližší informace budou zveřejněny.

Jana ŠOLÍNOVÁ,

vedoucí pracovní skupiny Konzultační činnost v lékárně,

Lékárna U zlatého hada,

Cvikov

Kateřina LÁDOVÁ,

koordinátor projektu pro ČR FaF UK v Hradci Králové

Oddělení klinické farmacie,

Nemocnice Na Homolce,

Praha


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2017 Číslo 7-8

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se