Slovenští absolventi získají způsobilost


Autoři: Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 7-8, s. 7

Od 1. 9. 2017 bude účinná novela zákona č. 95/2004 Sb., díky níž pro mnohé absolventy slovenské farmaceutické fakulty skončí období nejistoty.

Lékárníci, absolventi bratislavské fakulty, kteří často léta pracují v České republice, byli v několika posledních letech vystaveni nejistotě, zda mají na českém území odbornou způsobilost. Ministerstvo zdravotnictví, některé krajské úřady, Státní ústav pro kontrolu léčiv a následně i zaměstnavatelé začali po těchto lékárnících požadovat rozhodnutí MZd o uznání způsobilosti k výkonu povolání na území ČR. Problém ale spočíval v tom, že žádný z žadatelů o takové rozhodnutí nedokázal naplnit podmínky pro jeho udělení. Podrobnosti není nutné rozvádět. Stačí uvést, že žadatelé se ocitali v začarovaném kruhu požadavků na předložení listin, jejichž vydání bylo vzájemně podmíněno tak, že nebylo možné získat žádnou z nich.

Absolventům magisterského studijního programu farmacie na vysoké škole na území Slovenské republiky, pokud absolvent zahájil toto studium v období od 1. ledna 1993 do 30. dubna 2004, začarovaný kruh rozetne zákon. V úvodu zmíněná novela zákona č. 95/2004 Sb. je skryta ve velké novele zákona č. 96/2004 Sb. Svým rozsahem nepatrná změna přinese tuto novou (tučně) podobu § 10 odst. 1 zákona:

(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání farmaceuta se získává absolvováním

  • a) nejméně pětiletého prezenčního studia v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu farmacie obsahujícím teoretickou a praktickou výuku, z toho nejméně 6 měsíců praxe v lékárně, nebo
  • b) studia v akreditovaném studijním programu farmacie, pokud byl zahájen nejpozději v akademickém roce 2003/2004, nebo
  • c) nejméně pětiletého prezenčního studia v magisterském studijním programu farmacie na vysoké škole na území Slovenské republiky, pokud absolvent zahájil toto studium v období od 1. ledna 1993 do 30. dubna 2004.

Nově tedy bude v ČR odborně způsobilý každý absolvent, který zahájil studium na Slovensku mezi daty 1. 1. 1993 a 30. 4. 2004. Za změnu zákona se sluší poděkovat jejímu původci, jímž je Ministerstvo zdravotnictví.

Novela zatím nebyla publikována ve Sbírce zákonů, ale již byla podepsána prezidentem a na svou publikaci čeká.


Mgr. MUDr. Jaroslav MARŠÍK


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2017 Číslo 7-8
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Chronické žilní onemocnění a možnosti konzervativní léčby
Autoři:

Průvodce pomocnými prostředky při léčbě nemocí parodontu
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Jak proměnil léčbu srdečního selhání nástup gliflozinů
Autoři: MUDr. Kristýna Kyšperská, MUDr. Jan Beneš

INZULINOTERAPIE V ROCE 2022
Autoři: doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se