Jak si poradit se stresovou inkontinencí u žen? Řešením je Diveen®!


Autoři: Mgr. Panenková Olga
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 10, s. 37

Inkontinence moči, závažné téma a medicínský i sociální problém. Statistiky ukazují, že až 50 % žen trpí občasným únikem moči. Stresová inkontinence postihuje ženy po celém světě. Odhaduje se, že jen v České republice jich je na 300 tisíc. Ženy postižené inkontinencí mohou trpět silným sociálním vyloučením. „Chtěli jsme, aby se cítily v jakékoliv situaci komfortně. Proto Skupina B. Braun přišla na trh s novinkou na poli stresové inkontinence, která snižuje četnost úniku moči v průměru až o 69 %,“ říká zdravotní sestra a edukační specialistka Olga Panenková.

Proč doporučujete pacientkám inkontinenční pomůcku Diveen®?

Unikátní a patentovaný mechanismus intravaginální pomůcky Diveen® snižuje únik moči, a tím poskytuje diskrétní ochranu. Diveen® byla navržena tak, aby dodala podporu přední poševní stěně v oblasti pod hrdlem močového měchýře. Pevná část pomůcky se například při kašlání nebo smíchu, kdy dochází k náhlému nárůstu nitrobřišního tlaku, posune směrem nahoru a podepře močovou trubici. Významně se tak sníží únik moči.

Pro koho je pomůcka vhodná a s jakými dotazy od žen se nejčastěji setkáváte?

Pomůcka Diveen® je vhodná pro aktivní ženy všech věkových kategorií trpící stresovou inkontinencí. Existuje ve dvou velikostech, a to M a S. Velikost M vyhovuje většině žen, ty s menší tělesnou konstitucí a eventuální diagnózou atrofické vaginy, mezi které patří spíše starší ženy, mohou sáhnout po velikosti S.

Pacientky se mne často ptají na zavádění pomůcky, což usnadňuje aplikátor. Pomůcka se zasouvá podobně jako menstruační tampon. Musí být však umístěna dostatečně hluboko. K vyjmutí pomůcky je určena šňůrka, za kterou stačí zatáhnout. Diveen® není nutné vyjímat, když jde žena na toaletu.

Lze Diveen® pacientkám předepsat nebo ji koupí v lékárnách ve volném prodeji?

Pomůcka Diveen® je v úhradě pojišťovny ve skupině 02.01.01.01 společně s vložka mi, vložnými plenami atd. Je možné ji předepsat u 1. a 2. stupně inkontinence. U inkontinenčních pomůcek 1. a 2. stupně je od loňského prosince zavedená tzv. povinná spoluúčast pacienta. Diveen® si však může zákaznice koupit také sama v jaké koliv lékárně. Pomůcka je dostupná u všech distributorů. Před prvním použitím je vhodné zákaznicím doporučit zkušební balení, které obsahuje obě velikosti.

V jakých intervalech se musí pomůcka měnit?

Diveen® může být zavedena až 12 hodin, například při fyzické aktivitě, práci, ale i odpočinku. Dle doporučení výrobce ji žena může použít dvakrát. Po použití ji důkladně omyje mýdlovou vodou a osuší.

Mgr. Olga PANENKOVÁ

Edukační specialistka v oblasti urologie divize OPM B. Braun Medical a zdravotní sestra Urologie Ukrajinská s. r. o.

KOMERČNÍ PREZENTACE


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2020 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se