Nově otevřená ústavní lékárna FN Plzeň má akreditaci pro specializační přípravu farmaceutů


Autoři: Švecová Klára
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 1, s. 39

Souhrn

Nová Ústavní lékárna FN Plzeň – Bory byla otevřena 1. 12. 2020 v borském areálu plzeňské Fakultní nemocnice a je situována do budovy bývalého Ústředního vojenského zdravotního ústavu v areálu bývalé vojenské nemocnice (BVN). Náklady na realizaci projektu činily přibližně 63,5 milionů korun, přičemž první projektová studie přeměny chátrající budovy na novou lékárnu vznikla na jaře 2016.


V lékárně pracuje celkem 25 zaměstnanců, z toho 7 farmaceutů (jeden klinický) a 10 farmaceutických asistentů. Lékárna je akreditována jako školící pracoviště pro stáže ve specializační přípravě farmaceutů, mohou v ní probíhat praxe studentů farmaceutických fakult i praktická výuka farmaceutických asistentů.

Pro praktickou výuku lékárna nabízí široké portfolio činností:

- zásobuje především zdravotnická pracoviště v borském areálu nemocnice, částečně i kliniky a oddělení v areálu Lochotín a další poskytovatele zdravotní péče v kraji.

- kromě dodávek registrovaných léčivých přípravků dále zajišťuje:

  • IPLP
  • přípravky pro klinická hodnocení,
  • diagnostika
  • laboratorní chemikálie
  • dezinfekci
  • a v neposlední řadě očkovací látky.

V současné době je lékárna krajským centrem pro distribuci léku Veklury (remdesivir) a provádí také zásobování očkovacích center FN Plzeň vakcínami proti koronaviru.

Nově vybudované oddělení sterilních léčiv připravuje injekce, ­infúze, oční kapky bez protimikrobní přísady, oční masti, sterilizované léčivé látky pro operační sály a jiné sterilní přípravky.

Pro zajištění „centrových“ léků je v lékárně zřízeno samostatné oddělení, jehož úkolem je optimalizace nákupu a výdeje vysoce inovativních léčivých přípravků, používaných zpravidla pouze ve specializovaných centrech na základě smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Ve většině případů se jedná o biologickou ­léčbu v různých indikacích (těžká forma astmatu, Bechtěrevova ­nemoc, onkologická onemocnění aj.).

Prvním projektem, který bychom rádi realizovali již v roce 2021, je příprava autologních očních sérových kapek (ASK). Stali bychom se prvním pracovištěm v Plzeňském kraji, které tyto kapky připravuje. ASK jsou využívány k terapii syndromu suchého oka v případech, kdy selhává běžná substituční léčba registrovanými přípravky (Sjögrenův syndrom, Stevensův-Johnsonův syndrom, reakce štěpu proti hostiteli (GVHD), revmatoindní artritida).

V roce 2021 rovněž rozšíříme magistraliter přípravu o přípravky s obsahem konopí pro léčebné účely (perorální lékové formy i konopí pro inhalaci do vaporizéru).

Zájemcům bude lékárna poskytovat garantované odborné poradenství pro odvykání kouření.


Klára Švecová, FN Plzeň-Bory


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 1

2021 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se