Okénko do magistraliter


Autoři: Mgr. Holas Adam
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 1, s. 35

Peruánský balzám v individuálně připravovaných čípcích

Tuto běžně dostupnou surovinu lze potkat především v polotuhých přípravcích k aplikaci na kůži, přesto se stále v menší míře pravidelně vyskytuje také jako složka čípků. Získává se jako patologický produkt z druhu Myroxylon balsamum var. pereirae (Doyle) Harms. Ten je sice rozšířený v Salvadoru, ale označení „peruánský“ odkazuje na jeho import do Španělska přes přístav v Limě.

Jedná se o tmavě hnědou viskózní tekutinu, nemísitelnou s mastnými oleji, kromě ricinového. Pro své epitelizační, mírně antiseptické a protisvědivé účinky je peruánský balzám v této lékové formě využíván především při léčbě hemoroidů. Receptury v tomto případě vychází z podobných základních komponent, které je možno ve stručnosti postihnout. Úskalí však může představovat zapracování do čípkového základu tak, aby zůstala ­zachována stejnorodost přípravku.

Jako čípkový základ se využívá kakaové máslo, které samo o sobě funguje jako protektant vytvářející lokální fyzikální bariéru.

Vždy bývá přítomna adstringentní složka (často gallan bismutitý zásaditý, který působí také antisepticky).

Základní receptura tohoto typu vypadá následovně:

Rp.

Balsami peruviani                             0,1

Bismuthi subgallatis                         0,3

Cacao ol.                                             q. s.

M. f. supp.

D. t. d. No. XX (viginti)

Ke gallanu bismutitému postupně ­přidáváme natavené kakaové máslo. Následně se přimísí peruánský balzám, který již předtím musí být rozetřený s ricinovým olejem v poměru 1:1, což zajistí, že nedojde ke ztrátě homogenního vzhledu přípravku. Expiraci lze nastavit až na 3 měsíce dle LEK-5.

Účinek může být rozšířen přidáním lokálního anestetika, v tomto případě velmi často benzokainu v dávce 50–100 mg/supp. Dále se lze setkat s recepty ­obsahující ještě adrenalin (např. ­Adrenalin Léčiva®, injekční roztok), který je potřeba do čípkoviny zapracovat až na závěr.

Adrenalin svým vazokonstrikčním působením zesiluje a prodlužuje trvání účinku lokálního anestetika. V případě jeho použití však z důvodu stability zkracujeme expiraci na 1 měsíc (při 2–8 °C).

Mgr. Adam HolasŠtítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 1

2021 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se