Kdo za to může?


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 4, s. 9

U nás v lékárně máme takovou tradici. Za všechno může Péťa. Péťa je kolegyně magistra, s kterou se střídám. Představuji si, že v době, kdy mám volno, za všechno můžu já. Znáte to. „Kterej blbec zase odnesl všechny tužky? Kde jsou ty nůžky? Kterej vůl sem dal to…auuuu.“ Takže v mé lékárně je to jasné. „Za všechno může Péťa.“ Jak je to jinde? Jak je to u Vás? Po dlouhé době se konala Čestná rada České lékárnické komory a zjištění je jednoduché: za všechno může „Péťa“.

Kraj neposlal Komoře rozhodnutí nebo poslal a Komora neinformovala držitele osvědčení.

Ano, obojí je povinností těch úřadů, ať už krajského nebo ­komorového. Zároveň je třeba upozornit, že na to oba úřady mají nějaké lhůty. Třeba krajský úřad musí informovat Komoru do 90 dnů. Komora má limit kratší. Primárně je však povinností držitele osvědčení informovat o změně nebo žádat o změnu Komoru a to neprodleně.

Poskytovatel neposkytl držiteli osvědčení Rozhodnutí kraje o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Jako výmluva hezké, ale zase je to problém člena Komory. Člen Komory k žádosti o osvědčení musí doplnit ­Rozhodnutí ­kraje, a pokud ho nemá, musí ho od provozovatele získat. ­Chápu, že musí být radost pro takového provozovatele pracovat, ale to je věcí rozhodnutí každého takového zaměstnance.

Opakované zdůvodnění, že „jsem myslel“ nebo „jsem důvěřoval“, je sice možná pravdivé, ale nehodné vysokoškolsky vzdělaných lidí s atestací. Chtěl bych být muškou a vidět, jak to chodí v takových lékárnách. Ale uznávám, že jsem na administrativu až moc velký pedant. Vždyť je to tak jednoduché: na Žádosti o osvědčení je všechno napsané, předseda OSL žadateli jistě poradí, jak žádost co nejrychleji kladně vyřídit. V neposlední řadě je tu sekretariát, kde je spousta šikovných lidí od schvalování osvědčení až po agendu Revizní komise a Čestné rady, se kterou je radost pracovat. Jako řadoví členové ale budete rádi, když vám nikdy nezavolá.

U nás za všechno může Péťa jako veselá výmluva. Svalování viny za svou laxnost u Čestné rady na všechny okolo, je trapné a hloupé a veselého na tom není trocha.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 4

2021 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se