Aplikace zeleného čaje v kosmetice a dermatologii


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 2, s. 36

Zelený čaj se vyrábí z listů a pupenů čajovníku čínského (Camellia sinensis, Theaceae), které na rozdíl od černých a oolongových čajů v době mezi utržením a zpracováním prochází pouze minimální oxidací. V čaji je prokázáno téměř 400 me­tabolitů. Důležitou skupinou obsahových látek jsou fenolické sloučeniny – fenolické kyseliny (chlorogenová, kávová), gallotaniny, flavonoidy (glykosidy vitexinu, apigeninu, kvercetinu). Významný je především obsah 3-flavanolů neboli katechinů, které tvoří 20–30 % sušiny čajových lístků. Mezi čtyři hlavní katechiny se řadí epigallokatechin-gallát (EGCG), epigallokatechin (EGC), epikatechin-gallát (ECG) a epikatechin (EC). Dalšími metabolity jsou purinové látky (kofein, theofylin, theobromin, adenin, xanthin), aminokyseliny, cukry, lipidy (kyselina linolová a linolenová), vitaminy, minerály, silice (částečně nasycené alifatické aldehydy a alkoholy, monoterpeny, benzaldehyd, kyselina valerová), saponiny.

Čajové katechiny byly na základě in vitro a in vivo studií popsány jako velmi silné antioxidanty, které fungují několika způsoby: přímým zachycením a odstraněním reaktivních forem kyslíku a dusíku; chelatací stopových prvků, které se podílí na tvorbě volných radikálů (měď, železo); zvýšením tvorby endogenních antioxidač­ních enzymů (superoxidismutáza, glu­ta­thion); inhibicí enzymů podílejících se na tvorbě reaktivních forem kyslíku (glutathion-s-transferáza, mikrosomální monooxygenáza, NADH oxidáza); ochranou a regenerací antioxidačních sloučenin (vitaminů C a E). Antioxidační účinek je nejstarším a nejhlavnějším důvodem pro použití čaje v kosmetice. Jedním z nejdůležitějších procesů určujících stárnutí kůže je oxidační stres a přírodní antioxidanty jsou považovány za nejdůležitější faktory v jeho prevenci. Antioxidační aktivita se uplatňuje především ve stratum corneum. V hlubších vrstvách pokožky vykazují čajové polyfenoly vý­znam­né ochranné účinky proti ultrafialovému záření a ovlivňují aktivitu různých enzymů. Inhibicí lipoxygenázy, metaloproteinázy, hyaluronidázy a kolagenázy výrazně zpomalují příznaky stárnutí kůže, protože tyto enzymy mají destruktivní účinek na důležité stavební složky kůže jako je kyselina hyaluronová, elastin, kolagen. V dermis čajové polyfenoly zlepšují mikrocirkulaci a stav krevních cév, což vede k lepší výživě pokožky a okysličování. Navíc mají polyfenoly ochranný účinek na vitamin C, který se podílí na syntéze kolagenu, protože brání jeho oxidaci. Dále nepřímo posilují krevní cévy tím, že brání oxidaci adrenalinu. Zlepšují průtok krve inhibicí agregace trombocytů pomocí několika různých mechanismů – např. bráněním trombinové proteolytické aktivity nebo inhibicí produkce cyklooxygenázy-1 a tromboxan-syntázy, které jsou zodpovědné za agregaci destiček.

Třicetidenní studie s dobrovolníky, kteří si aplikovali na předloktí přípravek s 6 % glykolovým extraktem zeleného čaje (GTE), prokázala, že kromě antioxidačních a protizánětlivých účinků má GTE také zvlhčující účinky a schopnost zlepšovat mikroreliéf pokožky. Hydratační účinek potvrdila také studie s 60 seniory, kteří si aplikovali krém s GTE na předloktí. Klíčovou molekulou podílející se na hydrataci kůže je kyselina hyaluronová. In vitro experiment potvrdil, že EGCG zvyšuje expresi genů pro filagrin, transglutaminázu-1 a syntázy kyseliny hyaluronové. Výsledky jiné studie s dobrovolníky ukázaly, že krém s GTE neměl výrazné celkové účinky na elastické nebo biologické vlastnosti, ale měl určité účinky na viskoelastické vlastnosti kůže. Kosmetické přípravky s GTE jsou také oblíbené pro snižování produkce mazu a k léčbě acne vulgaris. Vzhledem k prokázaným antimikrobiálním a protizánětlivým účinkům, a možnému ovlivnění regulačních drah pro tvorbu mazu, lze tyto účinky oprávněně očekávat. Ovšem k dispozici je pouze omezený počet studií, navíc některé provedené studie měly malou velikost vzorku a některé špatný design výzkumu. GTE bývá také součástí kosmetiky určené pro péči o nadměrně mastící se vlasy a pokožku hlavy s lupy. In vitro studie ukázala, že vnější aplikace kofeinu v koncentraci 0,001 % a 0,005 % vedla k významné stimulaci růstu vlaso­vých folikulů, nejspíš proto, že kofein snižuje napětí hladkého svalstva poblíž folikulu a tím zvyšuje dodávání živin prostřednictvím mikrocirkulace. EGCG má také prokázané uplatnění v prevenci a léčbě androgenní alopecie, protože má duální proliferační a antiapoptotické účinky na dermální papilární buňky.

V dermatologii je GTE využíván k léčbě genitálních bradavic – mast Veregen s 10 % GTE je jediným registrovaným léčivým přípravkem s GTE u nás a dostala se do doporučených postupů léčby kondylomat. Mechanismus účinku probíhá na více úrovních. Jde přes ovlivnění imunitní odpovědi, indukci apoptózy a inhibici genové exprese HPV. V odborné literatuře lze dohledat kazuistiky, pro využití krému s GTE k úspěšnému vyléčení i jiných typů bradavic u dospělých i dětí. Antimykotickou aktivitu GTE naznačila studie, během které koupele s GTE zlepšily příznaky tinea pedis. Antibakteriální účinek čaje byl prokázán při léčbě impetigo contagiosa. Míra vyléčení při léčbě s mastí obsahující surový čaj byla 81,3 %, při použití masti s framycetinem a gramicidinem byla pouze 72,1 %. Pravidelné koupele obohacené o GTE způsobily výrazné objektivní klinické zlepšení atopické dermatitidy společně s významným subjektivním snížením svědění. Slibně vypadá lokální aplikace EGCG při léčbě lupénky, jednak přímo na zmírnění zánětu kůže a jednak jako ochrana před fototoxicitou indukovanou psoralenem. Výsledky in vitro studií ukazují, že EGCG by mohl být také vhodným preventivním prostředkem proti vitiligu, protože dokázal oddálit depigmentaci, snížit její výskyt a zmenšit její oblast. EGCG přispěl k supresi aktivace CD8+ T buněk a mediátorů zánětu.

Mnoho studií s GTE je slibných a nazna­ču­je jeho možné využití při léčbě chro­nic­kých infekčních a zánětlivých onemocnění kůže. Prozatím však bylo provedeno pouze několik málo klinických studií, které byly dvojitě zaslepené, placebem kontrolované a s velkým počtem pacientů. Pro určení skutečné účinnosti, dlouhodobé bezpečnosti je jich potřeba více.

Mgr. Věra KlimešováLaboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje společnosti Fytopharma

Zdroj: www.fytoinstitute.eu


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2020 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se