FIP radí lékárníkům, jak na koronavirus


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 2, s. 32

Činnost lékárníků může hrát velkou roli v prevenci šíření nového coronaviru 2019-nCoV ve veřejném prostoru i ve zdravotnických zařízeních. K podpoře účinné prevence v přenosu infekce publikovala 6. února Mezinárodní farmaceutická federace (FIP) dokument, ve kterém je role farmaceutů ve zdravotnickém systému podrobněji popsána. Materiál byl zpracován jako reakce na prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), že epidemie koronaviru představuje stav globální zdravotní nouze.

Protože lékárny jsou často místem prvního kontaktu nemocných se zdravotními systémy, je důležité, aby byl personál lékárny dobře připraven a přesně informován. Nový dokument ­poskytuje spolehlivé informace o 2019-nCoV a nabízí ­kromě přehledu účinného poradenství v prostředí lékárny také popis preventivních opatření (od nošení masek, až po účinnou dezinfekci), optimální vybavení skladu prostředky zdravotnické techniky a pomůcek pro laboratorní diagnostiku.

Dokument FIP, „Informační a prozatímní pokyny pro lékárníky a pracovníky v lékárnách“ (Coronavirus 2019-nCoV outbreak: Information and interim guidelines for pharmacists and the pharmacy workforce) je spolu s dalšími zdroji ke stažení v šesti oficiálních jazycích OSN na webových stránkách FIP.

(red)


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2020 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se