#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nejmladší z představených


Autoři: Pokorný Zdeněk
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 6, s. 13-14

Souhrn

„Jako malý kluk jsem místo do družiny chodil za tátou do lékárny, ve skladu jsem přerovnával krabičky nebo v laboratoři míchal mastičky. Taky se mi líbila ta specifická vůně bylinek a léků,“ ­otevírá svůj medailonek jeden z nových členů ­představenstva České lékárnické komory Mgr. Jakub Weber. Když pak na gymnáziu přemýšlel, co dál, tatínek ho varoval. „Českému ­lékárenství se blýská na zlé časy,“ tvrdil. A nebylo divu. Zdravotnictví tenkrát vládl MUDr. David Rath a farmaceuti ­rozhodně nepatřili k jeho oblíbencům.

Přesto se magistr Weber svého snu nevzdal a přihlásil se na ­hradeckou farmaceutickou fakultu.


„O tom, co se děje v českém lékárenství, postavení lékárníka ve společnosti a zdravotnictví jsem se začal více zajímat po svém zvolení do vedení Spolku českých studentů farmacie. Nastavili jsme spolupráci s vedením Komory, jezdili jsme na Sjezdy delegátů a vnímali nelehké postavení českého lékárníka. V posledním ročníku na FAF vyvrcholilo mé působení ve studentských spolcích, když jsem byl zvolen předsedou pro vnější vztahy Mezinárodní federace studentů farmacie.“


V náplni jeho práce bylo dívat se, jak se farmacie dělá ve světě, jezdil na kongresy FIP, kde si všímal především kompetencí, které mohou v jednotlivých zemích lékárníci mít, a čím mohou být prospěšní. Kandidatura do představenstva Komory byla už jen logickým vyústěním zájmu o obor. Po vystudování farmaceutické fakulty si ještě rozšiřoval obzory na VŠE, fakulta managementu v oboru Management zdravotnických služeb. I vzhledem k těmto zkušenostem se v představenstvu zapojil do práci skupin, ve kterých se řeší ekonomika, úhrady, odměňování farmaceutů.

„Poslední podklady, které jsem připravoval, byly pro jednání v rámci Dohodovacího řízení a týkaly se úspor, které pojišťovny dosáhnou díky revizím správních řízení, a kvantifikace propadu příjmů v době COVID a post-COVID na lékárny včetně porovnání s minulým rokem. Potřebovali jsme rozbít argument, že lékárny jsou vítězi COVID, že přeci lékárny měly obrovské tržby a zisky, které realizovaly.“

Velkou výzvou je pro Mgr. Jakuba Webera změna odměňování lékáren. Současná situace, kdy jsou životně závislé na ceně vydávaného léku, je se snižující se cenou běžně vydávaných léčiv neudržitelná. „Jen za správní řízení vykonatelná od ledna do července tohoto roku pojišťovny ušetří (dle výpočtu SUKL) ročně 1,7 MLD. To jsou peníze, které se do lékárenství nevrátí. Proto potřebujeme najít jiný systém odměňování, než jen být závislí na ceně.“

Českou lékárnickou obec rozděluje na 3, respektive 4 skupiny. Nemocniční, řetězcové, lékárníky provozovatele a formující se zájmovou skupinu klinické farmacie. „Pocházím z rodiny, kde otec provozuje dvě lékárny, bezesporu tedy patřím do skupiny hájící zájmy soukromých neřetězcových lékáren,“ říká otevřeně. „Není ani tajemstvím, že jsem se postupem času zapojil i do činnosti GML, které nyní pomáhám vést. Je zcela legitimní, že každá ze skupin má své vlastní oprávněné zájmy, které chce prosazovat.“ Podle Webera je ale důležité se nejprve mezi všemi zájmovými skupinami shodnout na tom, jaké má být lékárenství budoucnosti a ekonomiku řešit až v dalším kroku, jinak se nikam neposuneme.

Během pandemie si pacienti uvědomili, že je dobré mít svoji blízkou lékárnu, kam se mohou jít poradit.

„Když se hovoří o Rx online a snahám realizovat dodávky Rx bez lékárníků, tak říkám – Rx jsou právě proto na recept, protože stát (SÚKL) a výrobce se domnívají, že užívání těchto léků by mělo být kontrolované – z důvodu bezpečnosti, potenciálu interakcí mezi léky navzájem apod. Jsou tu ale i skupiny léků, které stát vyhodnotil, že jsou bezpečné natolik, že jejich výdej nemusí probíhat z rukou farmaceuta a u těch dokonce je umožněn zásilkový výdej – jedná se o OTC léky. Pokud se tedy skutečně mají léky, které jsou nyní vázány na Rx, dodávat zásilkově (což podle mě znamená, že jsou natolik bezpečné, že je nemusí mít v rukou farmaceut), ať je SÚKL ve spolupráci s výrobcem převede na volně prodejné – potom se mohou i volně zasílat. U těch, kde je nějaký potenciál pro nežádoucí účinky, nesprávné užívání nebo z důvodu bezpečnosti, tak takové léky by měly zůstat na Rx a v rukou farmaceuta. Toto řešení navíc již existuje v naší legislativě – není zapotřebí nijak měnit a upravovat.“

Magistr Jakub Weber je nejmladším členem představenstva Komory, jednání se účastní pravidelně a hned od začátku určitě není jen pasivním pozorovatelem. Je prý pozitivně překvapen konstruktivním přístupem ze strany svých kolegů stejného nebo srovnatelného věku a tím, že i ti služebně starší jsou ochotni naslouchat. Velká výzva letošního roku je podle něj rozpočet, který byl sestaven a schválen jako výrazně deficitní s úkolem najít a realizovat úspory. „Již na začátku mandátu jsme některé kroky učinili a plánovali jsme další, jenže potom přišel COVID a začínáme znovu.“

Za dobrou metodu, jak prosazovat požadavky lékárníků, ­považuje oslovování politiků, včetně poslanců a senátorů, přímo z regionů. Všichni lékárníci by se měli zapojit, být v kontaktu se zákonodárci, vysvětlovat jim, proč zrovna pro ten konkrétní návrh má hlasovat a proč to lékárna v jeho obci potřebuje.

„Štve mě, jak jsou lékárníci pasivní, i když poslední dobou se to zejména mezi mladými kolegy lepší. Zdá se, že jediné, co nám jde dobře, je stěžovat si navzájem nebo na sociálních sítích. Když ale přijde na lámání chleba, tak odezva bývá velmi chladná. Množství starších kolegů je rezignovaných – po opakovaných snahách a selháních je to do velké míry pochopitelné, ale ani GML ani ČLnK se při snaze prosadit změnu neobejde bez aktivního zapojení lékárníků v terénu.“

Zdeněk Pokorný


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 6

2020 Číslo 6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Úloha kombinovaných preparátů v léčbě arteriální hypertenze
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Halitóza
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Terapie roztroušené sklerózy v kostce
Autoři: MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#