Léto s opatrným optimismem


Autoři: Mgr. Krebs Aleš, Ph.D.
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 6, s. 4

Souhrn

V průběhu května jsme začali život postupně vracet do normálu. Jak ubývalo vládních a ministerských nařízení, jejich entropie se postupně snižovala, v platnosti jich zůstávalo stále méně. Otázkou pro mnohé z nás zůstává, zda jich je už dostatečně málo. Konečně se můžeme více potkávat osobně, chodit za kulturou nebo třeba pracovat v lepších podmínkách. To se logicky týká života komorového, ministerského i poslaneckého. O tom pojišťovnickém ani nemluvě.

A tak se věnujme jemu. V květnu šlo do finiše dohodovací řízení. Lépe by se mohlo nazývat dohadovací, občas jej tak někdo pojmenuje, protože se během jednání spíše dohadujeme, byť letos byla diskuze, minimálně co do emocí, velmi korektní. Nakonec jsme se za výrazného kompromisu dohodli. Úspěchem je rozhodně zrušení limitace při vykazování signálního výkonu. Lékárny nemají tu moc ovlivnit počet receptů vystavených lékaři. Přitom zůstávalo dlouhodobě nevyčerpáno více než 10 % SiV. I jeho navýšení aspoň o jednu korunu přinese do lékáren další tolik potřebné finance.

Informace o finančních objemech vydaných léčiv jsou jedním z podkladů pro výpočty hodnoty SiV a já musím vyjádřit údiv nad způsobem, jakým zdravotní pojišťovny přistupují k jejich poskytování. Díky znalosti finančních objemů lze zhodnotit predikce z předchozího roku. Když roste spotřeba v běžných kategoriích léčiv a promítá se pozitivně do obchodní přirážky, nevzniká tak velký tlak na nárůst SiV. V případě stagnace nebo dokonce poklesu spotřeby je výraznější navýšení SiV žádoucí. My jsme však i přes jasný požadavek dostali informace pouze z prvního čtvrtletí letošního roku, které podle vyjádření pojišťoven potvrdilo jejich predikci růstu. Ovšem ani na konci května jsme nezískali data z dubna, kdy jsme v lékárnách prakticky plošně zaznamenávali zásadní propady ve výdeji. Prý to pojišťovny ještě neměly spočítané. Skutečně neotřelý způsob odmítnutí. Sem patří pověstný palec dolů.

S rozvolňováním opatření spojených s COVID-19 nastává také čas bilancování. Kdo a jak udržel zdravotní péči, kolik ho to stálo úsilí, s jakými náklady, nebo jak se omezil počet pacientů. Ze zákona, který umožňuje odpuštění platby sociálního pojištění na 3 měsíce podnikatelským subjektům do 50 zaměstnaneckých úvazků, byla vyjmuta zdravotnická zařízení a byl pro ně vytvořen speciální zákon s příslušnou prováděcí vyhláškou.

Velké pozdvižení ve výboru pro zdravotnictví PSP ČR způsobila informace, že je v návrhu vyhlášky kompenzace pro lékárny řádově na desetinové úrovni v porovnání s tím, čeho by mohlo být dosaženo odpuštěním zmíněného pojištění, a proto s navrženou kompenzací ve vyhlášce nemůžeme souhlasit. V době přípravy úvodníku není jasné, zda a pro jaký počet úvazků bude případně sociální pojištění odpuštěno, neboť není politická vůle ponechat 50 úvazků a do zákona pouze přidat lékárny bez dalších parametrických změn, teprve před námi jsou i jednání o kompenzaci prostřednictvím výše a limitace SiV pro druhé pololetí letošního roku. Až budete číst toto číslo časopisu, bude velmi pravděpodobně jasněji. Sledujte proto web Komory.

A nakonec dvě nové funkcionality v oblasti elektronických receptů. Tedy pro nás tak nové nejsou. Po dlouhých jednáních se nám podařilo přesvědčit státní správu a prosadit přístup k elektronickým receptům prostřednictvím občanského průkazu nebo cestovního pasu. Od 1. června jej SÚKL zprovoznil.

Je to skutečně výborná funkcionalita, kterou jsme intenzivně propagovali i vůči veřejnosti. Že došlo ke krátkodobému výpadku funkčnosti hned po spuštění, je u takto složitých projektů relativně běžná záležitost. Pokud bude dále vše fungovat bez závad, je možné to s nadhledem přejít. Důležité je dostat tuto možnost přístupu k elektronickým receptům do povědomí našich pacientů. Vzhledem k tomu, že to všem zjednodušuje práci, věřím v rychlé rozšíření. Právě zjednodušení nebo zrychlení je pozitivní motivací k používání každé novinky.

Nesmím zapomenout ani na sdílený lékový záznam pacienta. Lékárníkům do něj byl umožněn přístup také od 1. června. Zcela nepochybně může zvýšit bezpečnost léčby, současně znamenat větší odpovědnost lékárníků. V každém případě umožňuje lepší využití našich odborných znalostí a zkušeností. Byť mnohým z nás radost z nové možnosti poněkud zhořkla předcovidovým odmítnutím návrhu výkonu individuální konzultace s pacientem, zaměřené na zhodnocení lékového záznamu v lékárně. Jak jsme vás informovali, návrh byl zamítnut pracovní skupinou ministerstva zdravotnictví k seznamu zdravotních výkonů. Přitom se jedná o jednu ze základních činností a kompetencí lékárníků.

Abych nekončil tak černě, objevil jsem v poště informaci z ministerstva zdravotnictví, že v souvislosti se spuštěním Lékového záznamu pacienta bude výkon i přes prvotní odmítnutí znovu projednán 3. září. Pustíme se proto do dalších jednání a s opatrným optimismem budeme hledět k tomuto datu. Snad není vše ztraceno a zvítězí zdravý rozum.

Přeji vám krásné léto, užijte si během něj rodin, přátel, klidu, pohody. Odpočiňte si, po skvělých jarních výkonech za tárou i mimo ní si to plně zasloužíte.

Mgr. Aleš KREBS, Ph.D.

prezident České lékárnické komoryŠtítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se