Okénko do magistraliter


Autoři: MVDr. Mgr. Horáčková Návojová K.
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 6, s. 31

Souhrn

Tentokrát se jedná o veterinární preskripci. Pro 3 kg vážící kočku jsou předepsány doxycyklinové želatinové tobolky.

Rozpis vypadá takto:

Rp.

Doxycyclini hycl. 0,03

Lactosi q.s. ut f. caps.

D.t.d. No XXX (triginta)

D.S. 1x denně 1 kapsli

Otázky:

  1. Je tato léková forma pro kočku ­vhodná? Pokud ne, z jakého důvodu?
  2. Je předepsané plnivo pro kočku ­vhodné? Pokud ne, z jakého důvodu?
  3. Navrhněte možné řešení.

Odpovědi:

  1. Obecně lze i v případě koček použít pro terapii dělené prášky, pokud není dostupný registrovaný veterinární léčivý přípravek s danou účinnou látkou. V takovém případě je ovšem vhodné volit co nejmenší tobolky (ideálně č. 3 nebo č. 4), které je majitel schopen aplikovat. V případě doxycyklinu ale není použití želatinových tobolek vhodné zejména z toho důvodu, že jejich pasáž jícnem je zpomalena a zejména u hyklátu doxycyklinu hrozí rozvoj ezofagitidy s následnou tvorbou striktur, které pak prakticky znemožňují kočce příjem krmiva a často vedou až k euthanasii. Doxycyklin ve formě hydrochloridu nebo baze mají toto riziko také, ale ne tak vysoké jako hyklát.
  2. Laktóza je jako plnivo pro kočky nevhodná. Dospělá kočka má velmi nízkou aktivitu laktáz a není schopna zpracovat perorálně přijatou laktózu. Pro kočky je nejvhodnějším plnivem rýžový škrob, ke kterému lze případně přidat trochu aerosilu pro zlepšení tokových vlastností.
  3. V tomto případě je zapotřebí kontaktovat předepisujícího veterinárního lékaře a zeptat se, jak zamýšlel kočce takto předepsaný doxycyklin aplikovat. Podávání želatinových tobolek je v tomto případě rizikem. Pokud je majitel schopen aplikovat kočce tablety, pak existují registrované veterinární léčivé přípravky s obsahem doxycyklinu, které umožní podat předepsanou dávku (např. Ronaxan 20 mg tbl, dávka 1,5 tbl 1x denně, obsahuje doxycyklin ve formě baze), po­kud majitel není schopen podat kočce ani tabletu, pak je nutné tobolky otevřít, vysypat a po­dat rozmíchané s trochou te­kutiny například stříkačkou. Nezbytné je edukovat majitele, že musí doxycyklin podávat vždy s krmivem a ideálně po­mocí stříkačky ještě spláchnout ­alespoň trochou vody. Stříkačku musí mířit smě­rem do tváře, nikdy ne přímo do krku (v takovém případě hrozí riziko aspirační pneumonie).

MVDr. Mgr. K. Návojová Horáčková


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se