WHO s novým generálním ředitelem


Autoři: Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 10, s. 29

Světová zdravotnická organizace (WHO) je jednou ze specializovaných agentur Organizace spojených národů. OSN je mezinárodní organizace s globální působností, která vznikla po druhé svě­tové válce jako záruka míru, bezpečnosti a rozvoje ve světě.

WHO od svého vzniku 7. dubna 1948 podporuje mezinárodní spolupráci v oblasti zdravotnictví, realizuje programy na odstranění některých nemocí a usiluje o celkové zlepšení kvality lidského života. Prvním cílem je dosažení (a udržení) nejvyšší možné úrovně zdraví všech lidí. WHO je zodpovědnou autoritou za řízení a koordinaci oblasti zdraví, je globálním strážcem veřejného zdraví.

Další sféry zájmu vyplývají ze čtyř hlavních funkcí:

 • poskytovat celosvětové poradenství v oblasti zdravotnictví,
 • stanovovat globální standardy pro zdraví,
 • spolupracovat s vládami při rozvoji národních zdravotních programů,
 • rozvíjet a šířit vhodné zdravotnické technologie, informace a standardy.

WHO patří k největším světovým organizacím z hlediska počtu členských zemí (194). Pro zajímavost, OSN v současnosti sdružuje 193 členských zemí, v Mezinárodním hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) je 190 národních společností jako plnohodnotných členů federace.

V čele WHO stojí generální ředitel. Je volen na pětileté období a podle nynějšího volebního kodexu nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Jména generálních ředitelů v čele WHO – podrobněji v tabulce, zatím poslední je aktuálně zvolený Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus z Etiopie.

Přibližme si ve stručnosti průběh volby.

Volební proceduru tvořilo nominování kandidátů (od 22. dubna do 22. září 2016).

Členskými zeměmi WHO bylo navrženo šest osob (z toho dvě ženy), jejich jména byla oznámena 23. září 2016:

 • Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (Etiopie)
 • Dr. Flavia Bustreo (Itálie)
 • Professor Philippe Douste-Blazy (Francie)
 • Dr. David Nabarro (Spojené království Velké Británie a Severního Irska)
 • Dr. Sania Nishtar (Pákistán)
 • Dr. Miklós Szócska (Maďarsko)

V říjnu 2016 měli kandidáti a členské země možnost vzájemně komunikovat prostřednictvím fóra WHO za využití internetové stránky chráněné heslem a 1. a 2. listopadu 2016 kandidáti představili své vize členských státům a veřejnosti na diskuzním fóru živě vysí­laném přes Internet a odpovídali na ­dotazy.

V lednu 2017 EB po hlasování v prvním kole zúžila počet kandidátů na pět (do dalších kol se nedostal Dr. Miklós Szócska), tento počet EB v druhém kole na základě pohovoru a hlasování snížila na tři nominanty. Jejich jména byla oznámena 25. 1. 2017:

 • Dr. Sania Nishtar
 • Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus
 • Dr. David Nabarro

Finální volba se konala v průběhu 70. zasedání WHA, které se uskutečnilo ve dnech 22. až 31. května 2017 v Ženevě. Hlasování se zúčastnilo 186 členských zemí WHO (ze 194 členů má 185 hlasovací právo). Nový generální ředitel Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus byl po téměř pětihodinovém hlasování zvolen 23. května. Stal se prvním Afričanem (a prvním nelékařem), který dosáhl této významné funkce v téměř 70leté historii existence WHO. Kromě pěti slibů ve své závěrečné řeči uvedl: „Věnoval jsem svůj život zlepšování zdraví. Omezování nerovností. Pomoci všem lidem vést produktivnější život.“


Na 70. zasedání WHA se řešily i další otázky, z odborných se diskutovala (a byly přijaty rezoluce) problematika diagnostiky, prevence a léčby nádorových onemocnění, integrace, prevence a péče o neslyšící a nevidomé, globální akční plán týkající se demence, diskutovala se Koalice pro epidemickou připravenost a inovace, problematika nepřenosných onemocnění a jiné. Z ne­odborných otázek například zvýšení členských poplatků, namísto navrho­vaných 10 % byl schválen jejich nárůst o 3 %.

Literatura u autora

Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2017 Číslo 10

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se