světové dny zdraví prosinec


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 11, s. 34

Souhrn

V měsíci prosinci si připomínáme ze světových dnů sponzorovaných WHO Světový den boje proti AIDS a Mezinárodní den lidských práv, ze světových dnů podporovaných WHO Mezinárodní den osob se zdravotním postižením. Se zdravím souvisejí i další dny, například Světový den alergie, Mezinárodní den lidské ­solidarity, Mezinárodní den dobrovolníků, Mezinárodní den migrantů, Mezinárodní den všeobecného zdravotního pokrytí, Den solidarity s pacienty.

Světový den polykání (World Swallowing Day, WSD)

Zrod Světového dne polykání se pojí se jménem profesora Mohameda Farahata z Univerzity krále Sauda (King Saud University) v Rijádu v Saúdské Arábii a datem 12. prosinec 2011. Evropská společnost pro poruchy polykání (European Society for Swallowing Disorders, ESSD) začala pořádat Den dysfagie rovněž v roce 2011, a to pilotním průzkumem o screeningu a hodnocením orofaryngeální dysfagie. Dr. Farahat byl přitom inspirován organizováním každoročního Světového dne hlasu (World Voice Day, WVD).

WVD vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. První Světový den hlasu se konal v roce 2003.

V některých zemích jsou organizovány národní Dny povědomí o polykání (Swallowing Awareness Day, SWD). Například v Austrálii byl zaveden v roce 2016 a je připomínán vždy v březnu. Bývá vyhlašováno téma – Polykání je nestárnoucí! (2018), nebo hlavní téma – Dysfagie. Těžko polykatelná diagnóza! a vedlejší téma – Co se to nazývá dysfagií? (2019 a 2020). Dále například ve Velké Británii (i zde se první SWD uskutečnil v roce 2016), kde se pořádá rovněž v březnu a od roku 2019, tehdy jako Den povědomí o dysfagii (Dysphagia Awareness Day), probíhá tato kampaň uprostřed Týdne výživy a hydratace Národní zdravotní služby (Nutrition and Hydration Week, National Health Service). V jiných zemích si připomínají Měsíc povědomí o dysfagii (Dysphagia Awareness Month) v červnu (USA). Z uvedených aktivit je nejstarší, Kongresem byla schválena od roku 2008.

Smyslem WSD je zvyšovat znalosti o normálním polykání a poruchách polykání, jejich příčinách, o možnostech včasné diagnostiky, komplikacích a zvládání těchto poruch prostřednictvím celosvětové osvětové kampaně zaměřené na zdravotnické pracovníky i veřejnost.

Polykání je důležité pro zajištění stravování a příjmu tekutin. Samotné polykání má tři fáze, a to ústní, hltanovou a jícnovou. Strava a tekutiny se dostávají z ústní dutiny přes jícen až do žaludku. Problém nebo bolest související s polykáním může nastat v jakékoli části a z různých příčin. Důvodem může být překážka, neurologické postižení nebo jiné onemocnění.

Některá fakta:

- počet polknutí za den – 700–900krát,

- asi třikrát za hodinu během spánku,

- jednou za minutu, jste-li vzhůru,

- počet svalů zapojených do polykání – 26,

- objem slin vyprodukovaných za den – 1,5 l.

Porucha polykání (dysfagie, slovo sestávající z řecké předpony dys- mající význam potíž, porucha, a řeckého phagein, ve významu jíst) se projevuje u:

- 65 % pacientů po cévní mozkové příhodě,

- 95 % pacientů s onemocněním motorického neuronu (např. amyotrofická laterální skleróza),

- 76 % pacientů s rakovinou hlavy a krku.

Dysfagie je stav, při kterém je obtížný průchod pevných látek nebo tekutin z úst do žaludku.

Příznaky dysfagie:

- kašel během jedení anebo po najedení,

- obtíže s polykáním tuhé stravy,

- zabíhání tekutin,

- pocit cizího tělesa v krku.

Existuje více možných příčin dysfagie, ať již z důvodu nemoci nebo úrazu. Mezi běžné příčiny dysfagie patří:

- cévní mozková příhoda,

- amyotrofická laterální skleróza nebo roztroušená skleróza,

- gastroezofageální refluxní choroba,

- chirurgické zákroky na hlavě a krku,

- stárnutí,

- Parkinsonova choroba,

- struktura nebo spazmus jícnu,

- sklerodermie,

- nádorová onemocnění, léčba ozařováním,

- cizí předmět.

Vzhledem k tomu, že problémy s polykáním mohou být škodlivé i smrtelné, doporučuje se včas vyhledat lékařskou péči, aby mohly být správně diagnostikovány a léčeny. Nejen při existenci dysfagie nutno dbát na správné užívání tablet a tobolek.

Jak užívat tablety („Pop-bottle method”):

- většina tablet by se měla polykat celá (ne­drtit, nekousat – pokud to není uve­deno v Souhrnu údajů o přípravku, SPC) a zapít sklenicí vody (doporučuje se neperlivá voda), v množství alespoň 200 ml,

- nalačno = nejméně dvě hodiny po jídle a nejméně půl hodiny až hodinu před dalším jídlem,

- při použití láhve položte tabletu na jazyk, rty pevně obejměte láhev,

- sacím pohybem polkněte vodu společně s tabletou,

- vyvarujte se polykání vzduchu,

- hlava je v záklonu.

Jak užívat tobolky („Lean-forward technique“):

- tobolku vložte na jazyk (užívají rovněž vcelku, nerozkousávat je, nedrtit je, neporušovat jejich obal, nevysypávat jejich obsah, pokud to není uvedeno v SPC),

- následně vezměte střední doušek vody, ale ještě jej nepolkněte,

- nakloňte hlavu dopředu, bradu mírně k hrudi,

- spolkněte tobolku a vodu s hlavou skloněnou dopředu,

- hlava je v předklonu.

Dysfagie je medicínský termín pro symptom spočívající v potížích při polykání. V Mezinárodní klasifikaci nemocí a souvisejících zdravotních problémů (MKN-10) je zařazena mezi Příznaky a znaky týkající se trávicí soustavy a břicha a označena kódem R13. Tato porucha polykání je charakterizována relativně vysokou prevalencí a významným klinickým a zdravotně ekonomickým zatížením.

Literatura u autora.

Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 11

2020 Číslo 11

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se