Zvoleno nové vedení PGEU


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 12, s. 5


Dne 19. listopadu 2020 se uskutečnilo distanční zasedání Valného shromáždění PGEU. Nejdůležitějším bodem byla volba prezidenta PGEU pro rok 2021, kterým se stal Alain Delgutte, člen rady Francouzské lékárnické komory. Viceprezidentem PGEU byl zvolen Mathias Arnold, viceprezident Spolkového sdružení německých lékárnických svazů (ABDA).

PharmDr. Martin KOPECKÝ, Ph.D. viceprezident ČLnK a zástupce ČLnK u PGEU

V rámci několikahodinového jednání bylo projednáno mnoho témat, z nichž vybírám dvě nejzajímavější.

Na konci listopadu završila Evropská komise několikaměsíční práci na materiálu – EU Pharmaceutical Strategy. Tento dokument se zabývá zajištěním dostupnosti léčiv pro pacienty, zajištěním finanční a fiskální udržitelnosti dostupnosti léků pro pacienty a zdravotnické systémy, umožněním vstupu inovací do farmaceutického sektoru a podporou vlivu a konkurenceschopnosti EU na globální úrovni. S tím souvisí omezení přímé závislosti na výrobě v zemích mimo EU a hledání rovných podmínek pro firmy z EU. Tato témata se dotýkají naší každodenní praxe. Především téma dostupnosti léků je důležité i pro ČLnK.

Druhou věcí, která stojí za pozornost je projednávání zákona o digitálních službách v prostoru EU. Vznik zákona byl avizován v únoru 2020 jako součást digitální strategie EU. Očekává se, že celý legislativní balíček bude přijat do konce tohoto roku. Širším cílem digitální strategie EU je posílit konku renceschopnost digitálního trhu EU a přizpůsobit právní předpisy EU novému technologickému vývoji. V září 2020 PGEU zaslalo Evropské komisi dokument upozorňující na dopady tohoto zákona na lékárny, především v oblasti online poskytování léčivých přípravků napříč EU i v jednotlivých zemích.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 12

2020 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se