Stručně z PGEU


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 9, s. 33

Ve středu 9. 9. proběhlo další jednání PGEU. Vzhledem k situaci v Evropě opět distančně. Probíralo se několik témat. V rámci jednání proběhly také 2 externí přednášky.

První přednesl zástupce Vaccines Europe (segment EFPIA – výrobci zaměření na výrobu vakcín). Kolega shrnul současný stav, kdy je vyvíjeno velké množství vakcín pro Covid-19, z nichž některé jsou již v různých fázích klinického hodnocení. Předpokládá se, že by první vakcíny mohly být k dispozici začátkem roku 2021. Perličkou byla informace, že některé vakcíny mají být skladovány v -80° C. Z praktického hlediska je důležité, že k dispozici mohou být balení např. po 50 kusech s jedním příbalovým letákem. Snahou je, aby jejich výroba a distribuce byla co nejrychlejší. Zvažuje se také možnost příbalových letáků pouze v několika jazykových verzích. Předpokládá se, že všechny vakcíny budou podléhat FMD legislativě a měly by tudíž být serializovány (opatřeny unikátními FMD kódy a ochrannými prvky).

Druhou prezentaci přednášeli zástupci EMVO a týkala se FMD, především budoucího evropského systému na správu alertů. Pro nás je důležité, že se v ČR již nyní buduje a testuje český národní systém pro správu alertů. V případě, že se v budoucnu skutečně podaří spustit i systém evropský, nemělo by to pro lékárny již znamenat další změny. O co jde? Díky systému pro správu alertů se lékárna dozví, zda výrobce vyřešil alert a lékárna může uvolnit balení z karantény k výdeji pacientům nebo jej vrátit zpět distributorovi.

Další jednání budou probíhat opět distančně, minimálně do konce roku.

PharmDr. Martin KOPECKÝ


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 9

2020 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se