Právní poradna


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 2, s. 19

Na webových stránkách máme formulář na zadání kódů e-rp. pro objednání. Můžeme mít i zadávací okénko na číslo OP, ale s osobním vyzvednutím?

Ne! Je to neobhajitelné jak kvůli ochraně osobních údajů, tak i kvůli tomu, kdy lze přes OP nahlížet na eRecepty nebo do LZP – jen když před vámi stojí osobně držitel OP.

Občas nám přijde z distribuce lék, u kterého je od distributora napsáno EMVS ne. Tento lék ale evidentně QR kód má. Máme sami aktivně zjišťovat, zda je nahrán do systému anebo se můžeme „vymluvit“ na distribuci? Také nám velmi často chodí léky s ozna­čením 9. 2. To bylo to slavné datum, kdy byl spuštěn provoz EMVS. Jak naložit s tímto?

Pokud jsou ty léky „EMVS ne“ zařazeny do seznamu MZd podle § 11 písm. r) zákona o léčivech, pak by vám měl informaci o zařazení do seznamu potvrdit i vás lékárenský informační systém. Jestli v seznamu nejsou, tak povinnost ověření ochranných prvků jen na základě informace od distributora raději neobcházejte. Léky s označením „9. 2.“ ověřovat nemusíte.

Je možné vydat na polský recept onkologika? Vzhledem k tomu, že každá země má jiné formuláře, nebude po mě SÚKL požadovat informace, které na receptu vystavené nejsou?

Že jde o onkologika, nevadí. Jestli chcete mít před kontrolou ze SÚKL jistotu, vydejte je jen na polský recept, na kterém nebude chybět žádná náležitost podle naší předepisovací vyhlášky č. 329/2019 Sb. Samozřejmě se zohledněním toho, že recept není od českého lékaře, takže třeba IČP být nemusí.

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

právní poradce

Česká lékárnická komora


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2021 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se