Farmaceuti a lékaři si v Brně rozuměli
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 10, s. 24-27
Na půdě brněnského hotelu International se 8. a 9. září 2023 konal první kongres Farmacie pro praxi. Zajímavým rysem kongresu bylo společné setkání s praktickými lékaři a mezioborové prolnutí s kongresem Medicína pro praxi v celé sobotní části programu.
Měli jsme příležitost se zúčastnit jako aktivní účastníci i jako posluchači. V pátek probíhaly oba kongresy odděleně ve dvou sálech a společně se diskutovalo zejména v kuloárech. V sobotu se farmaceuti i lékaři sešli společně, v sále jednom. Přednášející rovněž vzešli z obou profesí. V jednotlivých blocích se prostřídali a některá vystoupení probíhala i společně v tandemu lékař – farmaceut.
Jednotlivé bloky přinesly zajímavé informace a novinky v oblastech antibiotické léčby, terapie respiračních onemocnění, oftalmologie, paliativní péče a prevence a léčby kardiovaskulárních onemocnění. Na poli mezioborové spolupráce zazněla témata týkající se lékových problémů a jejich řešení, různorodého pohledu na onemocnění pacienta a jeho léčbu očima lékaře a farmaceuta a kontinuity péče o pacienta, o kterého po propuštění z nemocnice pečuje jak praktický lékař, tak farmaceut. Zazněla i problematika magistraliter přípravy, možnosti řešení výpadků léčivých přípravků, využití nových lékových forem a příklady situací, kdy se praktický lékař může na lékárníka obrátit s žádostí o radu. Ve společné diskuzi a interaktivních sděleních měly obě profese možnost vyjádřit své názory, výtky, nejasnosti a sdělit si rozdílné pohledy na každodenní péči o pacienty. Diskutovala se adherence pacientů ke zvolené léčbě, problematika výpadků, záměn a náhrad léčivých přípravků, možnosti přenosu informací mezi jednotlivými zdravotnickými pracovníky a další velmi zajímavé a zejména aktuální otázky.
Ze zajímavých postřehů stran respiračních onemocnění a antibiotické terapie (MUDr. Milan Trojánek, Ph.D.) lze zmínit např. využití klasifikace AWaRe při řešení antibiotické terapie včetně výpadků. Problematika antibiotické rezistence a neracionálního použití antibiotik je velice aktuální a všem známá, nicméně řešení nejsou jednoduchá, a hlavně ani používaná. Uvedená klasifikace Světové zdravotnické organizace dělí antibiotika do tří skupin a to „access“, „watch“ a „reserve“. V běžné ambulantní praxi by měla být používána jako léčiva první volby právě antibiotika skupiny access (penicilin, flukloxacilin, amoxicilin, klindamycin, doxycyklin, kotrimoxazol, cefalosporiny 1. generace, nitrofurantoin, metronidazol).
V souvislosti s léčbou respiračních onemocnění a používáním antibiotik byla zdůrazněna i problematika masivního preventivního podávání probiotik „na všechno“, která se dostala mimo hranice evidence-based medicíny (EBM) a stala se komerční aktivitou, zejména v České republice (MUDr. Lukáš Kohout). Probiotika totiž nemají např. na klostridiové kolitidy efekt.
Dále jsme byli seznámeni s obvyklými podezřelými respiračních infekcí. Bylo poukázáno na nevhodnost stanovení C-reaktivního proteinu (CRP) pro diferenciaci bakteriální a virové infekce. Většina respiračních infekcí (zejména pokud mezi projevy patří rýma, kašel a zvýšená teplota) bývá navíc virového původu. I pokud je původcem bakterie, ve většině případů se jedná o infekce samoúzdravné a antibiotika nejsou pro jejich léčbu nezbytná. Dalším vodítkem pro rozlišení mezi bakteriální a virovou infekcí může být míra lokalizace infekce. Bakteriální infekce bývají spíše lokalizované, virové většinou postihují více etáží najednou.
Autoři antibiotického bloku nezapomněli ani na připomenutí strategie léčby běžných respiračních i močových onemocnění (MUDr. Marek Štefan, MBA). Mezi novější poznatky EBM patří i zkracování antibiotické terapie na 3–5 dnů.
Celý velmi povedený blok byl zakončen bohatou diskuzí, např. na téma odložené preskripce, v rámci, které by lékař předepsal pacientovi antibiotika a poučil ho o jejich vyzvednutí pouze v případě nezlepšení pacientova zdravotního stavu nebo role fosfomycinu u močových infekcí, či vhodné prevence jejich recidiv.
Otázka paliativní péče, přístupů, využívané farmakoterapie i psychoterapie a komunikace byla sice náročným, nicméně velmi přínosným tématem. S narůstajícím věkem populace a neustálým rozvojem lékařských postupů se s touto problematikou setkáváme stále častěji. Posluchači měli možnost proniknout do náplně paliativní péče a jejich činností i prostřednictvím kazuistik a pochopit, že v paliativní péči se často jedná o symptomatickou péči, kauzální terapii komorbidit, koordinaci péče o pacienta a její pravidelnou aktualizaci a že léčiva se využívají často off-label a vědomě se kombinují i interagující léčiva (MUDr. Regina Slámová, MHA).
Mezi zajímavá použití psychofarmak (PharmDr. Jindřiška Voláková) lze zmínit indikaci pro ovlivnění chuti k jídlu, léčbu škytavky či nadměrného slinění. Antidepresiva jsou v paliativní terapii využívána jako koanalgetika při řešení bolesti u pacientů, v zahraničí je takto úspěšně využíván i ketamin. Benzodiazepiny jsou, stejně jako u zbylé populace, zatíženy rizikem závislosti, nicméně doba dožití uvedených pacientů je často významným faktorem, který uvedené riziko staví do jiné roviny. V paliativní péči se rovněž častěji využívá transdermální či subkutánní cesta podání. Při paliativní péči je důraz kladen na zachování důstojnosti člověka. Další důležitou částí paliativní péče je komunikace s pacienty a jejich rodinami. Velice přínosné bylo odhalení mýtů týkajících se pohledu na člověka v závěru života (PhDr. Marie Marečková, Ph.D.), které v naší společnosti přetrvávají a od kterých je třeba se oprostit. Jedním z těchto mýtů je domněnka, že pacient nepotřebuje podrobné informace o své situaci. V diskuzi zazněla velice zajímavá problematika zbytkových léčivých přípravků po paliativních pacientech, které často doma svévolně užívá rodina.
V oftalmologickém bloku jsme měli příležitost prozkoumat běžné problémy, se kterými se oftalmologové setkávají, jako je např. zarudlé oko, a seznámit se s novinkami a pokroky v oblasti oftalmologie (MUDr. Ing. Marie Vajter). Představeny byly obvyklé důvody návštěvy oftalmologa, jako záněty, syndrom suchého oka, poškození zraku, bolest oka, alergie, záněty okrajů oka, zhoršené vidění, a doporučení stran jejich terapie. Mezi novinky v oftalmologii patřila např. biologická léčba a nové nastupující lékové formy v léčbě glaukomu. To zahrnovalo implantáty a silikonové kroužky, které mohou omezit frekvenci aplikace očních kapek a dramaticky zvýšit adherenci k léčbě pacientů (MUDr. Eva Škrlová). Jelikož je v oftalmologii až 80 % onemocnění geneticky podmíněných, zazněla i tématika rozvíjejícího se výzkumu genové terapie. Posun nicméně zaznamenal i „starý“ notoricky známý atropin, který vykazuje v klinických studiích dobrý efekt v léčbě rozvoje myopie u dětí při aplikaci 0,01 až 0,02 % atropinových kapek v kombinaci s režimovými opatřeními. Tento postup zpomaluje progresi myopie.
V bloku kardiovaskulární problematiky byl zdůrazněn posun v léčbě klinického syndromu srdečního selhání (nejedná se o jednu patologickou jednotku). Tato diagnóza je zatížena vysokou morbiditou i mortalitou a významným snížením kvality života s progresí a negativní prognózou srovnatelnou s malignitami. Mezi hlavní symptomy srdečního selhání patří zejména únava a nevýkonnost, dále pak dušnost či otoky periferie. Čtyřmi pilíři léčby se aktuálně staly inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEi) nebo blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB) nebo inhibitory angiotenzinového receptoru a neprilysinu (ARNi) a betablokátory a antagonisté mineralokortikoidních receptorů (MRA) a SGLT2 inhibitory (glifloziny). Od dříve používaných postupů se strategie terapie liší zejména rychlou titrací dávek, kdy jsou nasazována 2–3, někdy i 4 léčiva. Kromě zmíněné čtveřice jsou dále používána diuretika (furosemid, hydrochlorothiazid, acetazolamid), ivabradin, vericiguat, digoxin, hydralazin/isosorbid dinitrátu. Novým trendem léčby srdečního selhání je podávání nízkých dávek diuretik, což je možné hlavně díky diuretickému efektu gliflozinů. Moderní terapie bohužel často naráží na preskripční omezení, zejména u gliflozinů. (MUDr. Zdeněk Monhart, Ph.D.) Velice výchovné bylo pro každého z nás i poučení o primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění s důrazem na individualizaci terapie. (MUDr. Jan Novák, Ph.D.) V závěru zazněla problematika polymorbidního pacienta a jeho léčby se zaměřením na rizikové skupiny léčiv, možnostmi aktivního vedení deprescribingu a účasti jednotlivých specializací lékařů. (MUDr. Zdeněk Lys).
V průběhu společné sobotní části pro farmaceuty a lékaře usedla k předsednickému pultíku pestrá společnost profesí: lékař, klinický farmaceut a lékárník. Témata se týkala lékových problémů, možností jejich řešení, problematických molekul, metodiky revize farmakoterapie a jejích stupňů. (doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.) Revize farmakoterapie zajišťuje individuální zhodnocení, od jednoduché k pokročilé, přičemž středně pokročilá revize probíhá při individuální konzultaci v lékárně a pokročilou provádí klinický farmaceut, který má kromě lékové anamnézy k dispozici i výsledky laboratorních vyšetření. Jednotlivé stupně se tedy liší tím, s jakými objektivními informacemi farmaceut pracuje. Mezi přítomnými bylo na začátku sobotního bloku 65 % farmaceutů a 35 % lékařů. V rámci hlasování se otevřela otázka společné spolupráce mezi lékaři a farmaceuty. Většina přítomných se shodla, že farmaceuti a lékaři spolupracují zejména při výdejní činnosti, a polovina označila frekvenci komunikace jako velmi častou. 92 % zúčastněných pak komunikuje zejména telefonicky. Většina přítomných lékařů považovala farmaceuta za experta pro výdej a přípravu léčivých přípravků, zatím v menší míře spolupracují při řešení lékových problémů.
V příspěvku o těsné spolupráci praktického lékaře a farmaceuta zazněly palčivé problémy z pohledu praktického lékaře (MUDr. Zuzana Kofferová), např. nedostatek informaci o preskripci dalších léčivých přípravků pacienta, svévolná úprava dávkování nebo časování, volně prodejné léčivé přípravky (OTC) přidávané do farmakoterapie či problém komunikace v rámci trojúhelníku lékař–pacient–lékárník. Jako další problém paní doktorka označila situace, kdy pacient sám hodnotí, co mu pomohlo a nepomohlo, zejména pokud si snaží léčiva opatřit sám, např. u analgetik, anxiolytik, hypnotik, antibiotik, bronchodilatancií, kortikosteroidů či inhibitorů fosfodiesterázy. Podle paní doktorky může být dalším problémem záměna léčiv v lékárně, především pokud má generikum jinou velikost tablety či tvar (typicky u Tritace vs. Ramipril) nebo pokud vede k neúmyslnému duplicitnímu užívání téhož léčiva. Dále byla diskutována problematika OTC, které pacienti nevnímají jako léčiva, což může vést ke kombinacím ibuprofenů, paracetamolů a dalších analgetik. Naopak multivitaminové přípravky pacienti považují za lék na nesmrtelnost. Dalším svízelem může být nedostatečné předávání zpráv, což může vést až k situacím, kdy praktický lékař neví, že jeho pacient chodí ke specialistovi, či problém kompetence praktického lékaře vs. specialisty v kontextu preskripce.
Mezi problémy z pohledu farmaceuta (PharmDr. Aleš Mareček) patřily výpadky léčiv. Byly demonstrovány na příkladu z praxe, kdy pacient sháněl v sedmi lékárnách penicilin V a až z osmé lékárny zavolal farmaceut lékaři a poprosil ho o recept na amoxicilin. Pan doktor nás dále seznámil s webovou stránkou: www.dostupnost-leku.cz, která je zatím aktualizovaná pouze ručně, nicméně slouží k ověření dostupnosti léčivých přípravků v zapojených lékárnách. Zdůrazněna byla důležitost komunikace, která by, zejména při nedostupnosti léčiv, mohla zamezit odesílání pacienta od jedné lékárně ke druhé. Mezi další problémy z pohledu farmaceuta bylo zařazeno nadužívání léčiv (např. nesteroidní antiflogistika u populace nad 65 let), chybně vystavené recepty (zdravotní sestrou), zneužívání léčiv a jejich přeprodej. V diskuzi byla otevřena témata preskripce, lékového záznamu a předávání informací z individuálních konzultací. 70 % přítomných by si v budoucnu dokázalo představit preskripci léčiv zdravotní sestrou za určitých okolností a přesně definovaných podmínek. 50 % hlasujících využívá lékový záznam často, 30 % pak občas. 36 % přítomných praktických lékařů by preferovalo poslat zprávu z individuální konzultace e-mailem, 27 % prostřednictvím pacienta, 18 % pak datovou schránkou.
Dále byly probrány a na kazuistikách demonstrovány lékové problémy psychofarmak pohledem klinického farmaceuta. (PharmDr. Martin Doseděl, Ph.D.) Jednalo se o výběr vhodného antidepresiva, vhodné použití antipsychotik v závislosti na dalších onemocněních a terapii pacienta, i problematiku drcení tablet s různými formami uvolňování léčivé látky.
V další části bloku bylo otevřeno téma kontinuity farmakoterapie u pacienta propuštěného z lůžkového oddělení nemocnice a problematiku propouštěcích zpráv. (Mgr. Veronika Voděrková) Zmíněny byly nejčastější intervence: duplicity, zbytná léčiva, nežádoucí účinky, změněná funkce ledvin, lékové interakce či nemožnost polykání. Zajímavým příkladem bylo připomenutí, že existují situace, kdy preferujeme ze skupiny inhibitorů protonové pumpy pantoprazol a zase jiné, kdy je preferovanou látkou omeprazol. Postup úpravy terapie je tedy navrhován pokaždé různým způsobem v rámci individualizace péče o pacienta. Zazněla diskuze nad problematikou porozumění provedeným změnám ve farmakoterapii ze strany pacientů, rovněž jak dobře jsou změny pacientovi vysvětleny a také názory farmaceutů a lékařů nad celkovým stavem informovanosti pacienta a jeho následným zacházením s léčivými přípravky z domácích zásob a nově předepsanými. V další části sdělení obsahovalo řadu zajímavých informací o možném drcení léčiv do sondy s odkazem na příslušné zdroje informací.
Společný blok zakončila problematika magistraliter přípravků (PharmDr. Jana Šolínová, Mgr. Martin Galáč) zaměřená na praktické problémy a sporná místa, se kterými se jak lékař, tak lékárník mohou potýkat. Autoři zdůraznili neoddiskutovatelný fakt, že stejně jako ostatní léčivé přípravky i magistraliter přípravky jsou určené k použití pacientem, a tudíž by celý proces měl tuto roli dobře plnit od předepisování přes přípravu, adjustaci a označení až k dispenzaci pacientovi. Magistraliter přípravky nepodléhají registraci, nemají příbalový leták a je třeba myslet na to, že řada látek je silně účinná, vykazuje interakce a má rovněž kontraindikace či návykový potenciál např. fenobarbital, ergotamin, propranolol a další. Bylo poukázáno na nejednoznačnosti v legislativní úpravě stran úhrady např. antihemoroidalií a magistraliter na léčbu fisur či magistraliter s obsahem ergotaminu bez analgetik nebo v kombinaci s analgetiky, která pak změní možnost úhrady zdravotní pojišťovnou. V části zaměřené na aktuální výpadky a možnosti jejich řešení byl představen receptář ČLnK https://iplprecept.cz/. Dále zazněly zajímavé příklady využití novějších lékových forem jako pěny, mukoadhezivní pasty a náhrady slin. V legislativním okénku jsme si zopakovali, co do laboratoře nepatří a jaká další opatření musíme respektovat. Na příkladech kazuistik byla ukázána spolupráce lékaře a lékárníka při tvorbě vhodné formulace přípravku pro terapii pacienta a také nová využití starších látek jako atropin, propranolol apod. Důležitou část sdělení tvořilo upozornění na záludnosti, se kterými se příprava magistraliter potýká. Mezi ty patří způsob označování, výběr vhodných obalů, uchovávání, řešení inkompatibilit, používání doplňkových odměrných pomůcek, kontrola dávek, riziko alergií, interakcí či nežádoucích účinků a také lékárenské počty u látek, kde je účinnost stanovena v účinných jednotkách na miligram a je třeba počítat u každé šarže správnou navážku.
V komerčních sděleních jsme vyslechli pohádku o kyanokobalaminu a jeho roli v diabetické neuropatii (Mgr. Ondřej Šimandl). U přednášky zaměřené na urogenitální infekce (MUDr. Jiří Emmer) jsme se dozvěděli, že je prakticky nemožné odlišit příčinu vaginálního dyskomfortu (vaginóza vs. mykóza) a dále jsme se zaměřili na uretrální syndrom, jehož nejčastější příčinou jsou anaerobní bakterie a který bývá často nesprávně zaměňován za zánět močových cest, zejména při recidivě. V prezentaci soustředěné na probiotika (Hana Vagnerová) byl představen kmen Streptococus salivarius K12 ovlivňující mikrobiom ústní dutiny a také kmen Lactobacillus paracasei ovlivňující kožní mikrobiom, což může být prospěšné u atopické dermatitidy. Dále bylo poukázáno na benefit (prodloužené setrvání v místě působení) antisepticky působícího octenidinu dihydrochloridu. (MUDr. Martin Gregora). Sdělení stran chronického žilního onemocnění bylo zaměřeno na režimová opatření a roli mikronizované purifikované flavonoidní frakce (PharmDr. Nikola Karasová, Ph.D.). V rámci imunomodulace se na podkladě EBM doporučují bakteriální lyzáty či pleurany (beta glukany), které cílí na slizniční imunitní systém a vykazují protialergické a protiinfekční působení. (MUDr. Jakub Pecl, MBA) V dalším sdělení zaznělo téma týkající se terapie migrény a možnosti využití rimegepantu, selektivního antagonisty receptoru lidského peptidu souvisejícího s genem kalcitoninu, při akutní léčbě migrény (MUDr. Petra Migaľová). K respiračním infekcím se opět přiblížila prezentace týkající se recidivující virových infekcí kolem nás (MUDr. Zuzana Humlová, Ph.D.) a k tématu kardiovaskulárních onemocnění rady kolegyně (PharmDr. Kateřina Vašutová) jak udržet srdce a cévy v kondici a mít cholesterol pod kontrolou.7
Blok přednášek o paliativní péči dostal snad všechny ukázkou z dokumentu Jednotka intenzivního života. Silný příběh názorně ukázal, co práce paliatra obnáší, a jaké problémy v ČR paliativu provází. Po krátkém promítání bylo chvíli naprosté ticho. PharmDr. Jindřiška Voláková zmínila využití psychofarmak v terapii jiných než psychiatrických symptomů, například využití antiemetického efektu u haloperidolu nebo olanzapinu. Mirtazapin zase využívají ke zvýšení chuti k jídlu.
PhDr. Marie Marečková zdůraznila schopnost komunikace jako základní dovednosti zdravotníků. Paliatr i farmaceut by měl umět položit správnou otázku a trpělivě počkat na odpověď.
Kongres byl naprosto úžasný, zajímavá témata, přednášející srozumitelní, nápadití a často vtipní. A sobota skvělá v tom, jak se do diskuze zapojili doktoři i farmaceuti. A víte, co mě potěšilo nejvíc? Když se hlasovalo a lékaři měli zvolit, za co nás považují. Jestli za někoho, kdo je obtěžuje neustálým telefonování nebo za někoho, s kým mají stejný cíl.
A vyhrála varianta, že jsme kolegové.
Mgr. Veronika Mrkosová, účastnice kongresu
V závěru poděkoval prezident kongresu doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D., všem přítomným za účast a vyzdvihl důležitost obou oborů a přínosy spolupráce.
Účastníci se, i podle názorů z kuloárů, shodli, že s náplní kongresu byli spokojeni. Velmi nás zaujala mezioborová část s bohatou společnou diskuzí. Mottem naší další mezioborové spolupráce je společný zájem o zdraví a kvalitu života našich pacientů i přes rozdílné úhly pohledu na jejich onemocnění a terapii.
PharmDr. Jana Šolínová
Mgr. Kateřina Zyková
Foto: archiv Solen
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2023 Číslo 10
- Budeme mít brzy vakcínu proti viru HIV?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 1. 9. do 1. 10. 2023
- Odešel RNDr. Petr R. Palouš
- Abemaciklib
- Evropská legislativa, která se (možná) promítne do práce v lékárnách