Účinnost katechinů při infekcích dýchacích cest
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 10, s. 34
Katechiny (flavan-3-oly) jsou polyfenolické látky vyšších rostlin vyznačující se širokým spektrem biologických a farmakologických vlastností. Jejich hlavním zdrojem je zelený čaj. V čajových lístcích jsou nejhojněji zastoupeny epigallokatechin-gallát (EGCG), epigallokatechin (EGC), epikatechin-gallát (ECG) a epikatechin (EC). Množství katechinů v čaji je závisle na teplotě a době louhování čajových lístků.
V několika experimentálních studiích byly popsány účinky katechinů proti viru chřipky. EGCG v in vitro studiích minimalizoval infekčnost viru chřipky A i B v buňkách psích ledvin Madin-Darby. Kromě toho EGCG a ECG inhibovaly aktivitu virové RNA a tím potlačily šíření viru. Preklinické testy ukazují, že katechiny neinterferují s funkcemi hemaglutininu a neuraminidázy, které jsou přítomny na povrchu virových částic, ale spíše inhibují interakci viru s buněčnou membránou při napadení buňky. Při pokusech s kuřaty bylo prokázáno, že složky zeleného čaje přidané do potravy a vody potlačily replikaci viru chřipky. Bylo také popsáno, že EGCG vykazuje širokospektrální antivirovou účinnost proti různým čeledím virů, jako jsou Flaviviridae, Retroviridae, Hepadnaviridae, Herpesviridae, Adenoviridae, Orthomyxoviridae a Picornaviridae. Několik studií uvádí, že polyfenoly posilují imunitní funkce. U myší krmených cereáliemi bohatými na polyfenoly bylo pozorováno zvýšení aktivity NK buněk a hladin cytokinů.
Klinické studie zabývající se účinností zeleného čaje v prevenci infekcí dýchacích cest byly zatím provedeny pouze na japonské populaci. V epidemiologické studii s 2050 japonskými školáky autoři zjistili nepřímou souvislost mezi konzumací 1 až 5 šálků zeleného čaje denně a výskytem chřipkové infekce. V případové kontrolní studii s kohortou 3 327 zaměstnanců čtyř japonských společností bylo pomocí dotazníků zjištěno, že konzumace zeleného čaje byla významně spojena se sníženou pravděpodobností rozvoje chřipky. V randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studii se 108 dospělými, bylo ve skupině užívající po dobu 3 měsíců 2krát denně kapsle obsahující L-theanin a EGCG (které se rovnaly 10 šálkům zeleného čaje denně) o 32,1 % méně osob s příznaky, o 22,9 % méně celkových onemocnění trvajících alespoň 2 dny, a o 35,6 % méně dní se symptomy. Podobným způsobem provedli randomizovanou kontrolovanou studii také další autoři. 197 pracovníků ve zdravotnictví nechali po dobu 3 měsíců užívat buď kapsle zeleného čaje obsahující 378 mg katechinů a 210 mg theaninu nebo placebo. Výskyt klinicky diagnostikované chřipkové infekce byl sice nižší ve skupině s katechinem (4,1 %) ve srovnání se skupinou s placebem (13,1 %), ale tento rozdíl nebyl významný. Účastníci další klinické studie k vyhodnocení klinické účinnosti konzumace nápoje obsahujícího katechiny pro prevenci akutních infekcí horních cest dýchacích (URTI) byli také zdravotníci. Během této studie bylo 270 zdravotníků náhodně rozděleno do skupin s vysokým obsahem katechinu (tři denní dávky 57 mg katechinů a 100 mg xanthanové gumy), nízkokatechinové (jedna denní dávka 57 mg katechinů a 100 mg xanthanové gumy) nebo placebové (0 mg katechinů a 100 mg xanthanové gumy). Účastníci studie pili nápoj s katechiny po 12 zimních týdnů. Primárním cílovým parametrem byl výskyt URTI. Incidence URTI byla 26,7 % ve skupině s placebem, 28,2 % ve skupině s nízkým obsahem katechinů a 13,1 % ve skupině s vysokým obsahem katechinů. V Japonsku proběhla také randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie se zdravými dospělými, sledovala vliv katechinů obsažených v balených nápojích na trvání a závažnost URTI v zimním období. Skupina konzumující katechiny (490 mg katechinu) vykazovala kratší dobu trvání rýmy, ucpaného nosu a bolesti hlavy ve srovnání se skupinou s placebem (0 mg katechinu). Denní konzumace katechinů zkrátila trvání a závažnost URTI u zdravých mužů a žen.
V literatuře lze dohledat také klinické studie hodnotící účinek kloktání zeleného čaje či čajového extraktu na prevenci vzniku infekcí dýchacích cest. Například v prospektivní studii se 124 staršími obyvateli domu s pečovatelskou službou v období od ledna do března 76 osob kloktalo čajovým katechinovým extraktem a 48 osob kloktalo roztokem bez čajových katechinů. Všichni obyvatelé domu s pečovatelskou službou byli před zimou očkováni vakcínou proti chřipce. Ve skupině kloktající katechiny byl nižší výskyt chřipky (1,3 %, 1 obyvatel) než v kontrolní skupině (10 %, 5 obyvatel). Během studie nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky, jako je podráždění dýchacích cest, obstrukce nebo alergický bronchiální spasmus. Účinek kloktání zeleným čajem byl testován také mezi středoškoláky. Do studie bylo zapojeno 757 studentů ze šesti škol. Jedna skupina kloktala 3krát denně běžně dostupný balený zelený čaj a druhá skupina kloktala 3krát denně vodou z vodovodu. Ukázalo se, že kloktání zeleného čaje nebylo pro prevenci chřipky účinnější než kloktání vody. Stejný výsledek měla také klinická studie s 651 vysokoškoláky, kteří buď 3krát denně kloktali zeleným čajem nebo vodou. Výskyt chřipky byl podobný v obou skupinách. Nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.
Ačkoli experimentální studie prokázaly antivirovou aktivitu při konzumaci zeleného čaje, důkazy o jeho klinické účinnosti zatím nejsou přesvědčivé. Katechiny z nálevu zeleného čaje a podobných nápojů jsou obecně bezpečné, opatrnost je na místě v případě doplňků stravy. Odborníci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) došli v roce 2018 k závěru, že na základě výsledků studií prováděných na dobrovolnících pod lékařským dohledem, mohou být denní dávky EGCG od 800 mg výše spojeny s počátečními příznaky poškození jater.
Mgr. Věra Klimešová
Laboratoře aplikovaného výzkumu
a vývoje společnosti Fytopharma
Zdroj: www.fytoinstitute.eu
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2023 Číslo 10
- Protilátky anti-IgE v léčbě mnohočetných potravinových alergií
- Jod a jeho sloučeniny ve farmaceutických recepturách – na co myslet v praxi?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 1. 9. do 1. 10. 2023
- Odešel RNDr. Petr R. Palouš
- Abemaciklib
- Evropská legislativa, která se (možná) promítne do práce v lékárnách