OKÉNKO DO MAGISTRALITER


Autoři: PharmDr. Láznička Lukáš
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 7-8, s. 49

Klindamycin

Klindamycin je semisyntetickým derivátem mateřské látky linkomycinu, který je tvořen půdní bakterií Streptomyces lincolnensis. Druhové jméno mikroba není odvozeno od amerického prezidenta Abrahama Lincolna, ale od města Lincoln ve státě Nebraska.

Účinek klindamycinu je primárně bakteriostatický, vůči citlivým bakteriím až baktericidní. Mechanismem účinku je inhibice proteosyntézy vazbou na 50S podjednotku ribozomu. Linkosamidy jsou úzkospektrá antibiotika působící zejména na G+ bakterie, anaeroby ­(Propionibacterium spp.) a některé prvoky.

Z pohledu individuální přípravy se jedná o bílý krystalický prášek snadno rozpustný ve vodě, těžce rozpustný v lihu 96%. Optimální stabilita je při pH 3–5. Nejčastěji používaná receptura je ­náhradou za nedostupný Dalacin T kožní roztok:

Rp.

Clindamycini hydrochl.    1,0

Ethanoli 96%                53,5

Propylenglycoli            10,4

Aq. purif.                        ad 90,0 (= 100 ml)

M. f. sol.

Indikací je zejména acne vulgaris, nikdy však pouze v monoterapii a jen po dobu několika týdnů. Možná je také kombinace s 2% kyselinou salicylovou v 50% isopropylalkoholu zasahující více patofyziologických dějů vzniku acne vulgaris.

Původně pro lékařskou preskripci zjednodušená receptura klindamycinového gelu připravovaná přidáním klindamycinu do hotového 1% karbomerového gelu řídne, proto je nutná úprava pH na cca 6 ­přídavkem trometamolu, trolaminu, 1% ­roztoku NaOH aj. Vhodnější je připravit gel z práškové karbomery a konzervační vody dle plně rozepsané receptury:

Rp.

Clindamycini hydrochl.    1,0

Propylenglycoli            10,0

Dinatrii edetatis           0,02

Carbomeri                      1,0

Trometamoli                   0,6 (q. s.)

Aq. conservantis           ad 100,0

M. f. gelat.

Možná je také příprava 1% očních kapek, perorální suspenze nebo ­vaginálních ­globulí s obsahem 100 mg klindamycin hydrochloridu (zejména při ­výpadku ­Dalacin vag. krému). Jako vhodný ­kré­mový základ lze doporučit ­neiono­genní Cremor basalis.

PharmDr. Lukáš Láznička


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek SEMINÁŘE
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2020 Číslo 7-8

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se