PŘEČETLI JSME Indukovaná preskripce – na odstřel?


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 6, s. 13

Problémů, které trápí slovenské lékárníky, je mnoho. Společnými silami se nám jeden z nejvážnějších – nedostatek léků – podařilo vyřešit. Byl to problém, který trápil všechny, od pa cientů přes lékárníky, a nakonec po dlouhých vysvětlováních Slovenské lékárnické komory (SLeK) i úředníky. Z lékárnické obce se však ozývaly i hlasy, že se to nepodaří, že to nebude fungovat a že to nebude pro nás dobré. Skutečnost je však úplně jiná. Myslím, že neexistuje lékárna, která by dnes nedovedla zabezpečit (v minulosti vinou reexportu) nedostupný lék.

Indukovaná preskripce je něco, co mnohým lékárnám (podobně jako reexport) dovoluje existovat, a mohlo by se zdát, že snaha zdravotních pojišťoven (nejnověji Všeobecné zdravotní pojišťovny) zavést e-recept jde proti lékárnám. Ano, jde proti těm lékárnám, které vůbec neměly vzniknout, nemají morální právo fungovat a měly podobně jako „reexportní“ už dávno zaniknout. Jde proti lékárnám a jejich majitelům, kteří parazitují na systému veřejného pojištění, obírají stát, pa cienty a i nás lékárníky o finance, které mohly lékárny už dávno inkasovat, například jako výkony za poskytování lékárenské péče.

Přestože žádná z pojišťoven – ať už v minulosti Důvěra nebo teď VšZP – tento nástroj nekomunikuje jako prostředek k odhalení „černé preskripce“, myslím, že to je jeden z hlavních důvodů, který je vedl k tomu, aby ho vyvinuly. Stejně tak to byl impuls k tomu, aby se vedení VšZP rozhodlo rozběhnout takový samostatný projekt přibližně půl roku před spuštění e-Health.

Prezident SLeK absolvoval setkání s ředitelem VšZP, který přislíbil úzkou součinnost a podrobnou komunikaci směrem ke Slovenské lékárnické komoře jako partnerovi při zavádění tohoto nástroje k eliminaci indukované preskripce.

PharmDr. Norbert Chano Lekárnik, č. 5/2017, str. 3


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 6

2017 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se