Evropští lékárníci a očkování


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 3, s. 9

Rada Evropské unie přijala v prosinci 2018 doporučení o posílení spolupráce proti onemocněním, kterým lze zabránit očkováním. PGEU vítá doporučení Rady jako základ pro zvýšení míry proočkovanosti v rámci očkování v Evropské unii.

PGEU podporuje výzvu k usnadnění přístupu k očkování tím, že zjednoduší a rozšíří možnosti nabídek očkování a využije také veřejné poskytovatele. Generální tajemnice PGEU Ilaria Passarani mj. uvedla, že lékárníci jsou jedním z nejdostupnějších poskytovatelů zdravotní péče a měli by být plně začleněni do národních strategií očkování. Veřejní lékárníci připomínají cílovým skupinám důležitost očkování, poskytují informace a poradenství a aktivně se podílejí na národních i regionálních osvětových kampaních. V současné době se ve veřejných lékárnách mohou občané nechat naočkovat v jedenácti zemích Evropské unie a v šesti z nich mohou očkovací látku aplikovat přímo samotní lékárníci. Ve většině těchto zemí se mohou občané nechat očkovat proti chřipce, ale i proti dalším onemocněním, jako je pneumokok, pásový opar či lidský papilloma virus (HPV). Součástí je také očkování před cestou do zahraničí. Pokud lékárníci takové služby poskytují, musí vždy absolvovat certifikované vzdělávací programy.

Lékárníci mohou zlepšit přístup a dostupnost informací o očkování, včetně jeho poskytování občanům. Zvýšení míry proočkovanosti a pomoc nerozhodným ohledně očkování je zásadní pro lepší využití očkovacích služeb poskytovaných farmaceuty jako nedílné součásti národních programů očkování.

(dop.)


Ilustrační foto: Shutterstock.com


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2019 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se