Nevšímejte si nás! Kala Azar & spol.


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 3, s. 29


„Říkají nám opomíjené choroby, protože svět skoro nezajímáme. Nejvíc se nám daří v chudých oblastech, kde naši hostitelé nemají peníze na léky. Naši nepřátelé mají v rukách slabé zbraně – často zastaralé léky objevené před desítkami let. Co na to říct? Jen tak dál. Nevšímejte si nás. Nám to vyhovuje.“ Kala Azar & spol.

Iniciativa za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) vznikla v roce 2003 a taky díky tomu se podařilo vyvinout lepší způsoby léčení malárie, spavé nemoci nebo Chagasovy choroby u dětí. Pořád to ale nestačí. K iniciativě DNDi se přidala i organizace Lékaři bez hranic, která v řadě projektů pacienty trpící opomíjenými nemocemi léčí a snaží se na problém upozorňovat. Nevšímejte si nás! je způsob jak to udělat.

Říkají mi „černá horečka“, což v hindštině znamená ono tajemné kala azar. Ale pozor, geograficky nepatřím mezi vybíravé. Najdete mne ve více než sedmdesáti zemích, nejraději mám Indii, Bangladéš, Etiopii či Brazílii. Ročně mí služebníci – komárci – nakazí statisíce lidí leishmaniózou. A pokud přeroste do vážného stádia, přicházím já. Poznáte mne podle vředů v místě štípnutí, později napadám imunitní systém.

Miluju útroby, hlavně játra a slezinu. Když se krmím, mí hostitelé hubnou, mívají anémii. Nejčastěji se mě pokoušejí vyhnat léčbou, jíž kdosi vyvinul v 30. letech 20. století. Je dlouhá, bolestivá, toxická a drahá. Některým hostitelům se nedostane ani jí. Bez léčby většina lidí umírá. No, musím se pochlubit: po malárii jsem nejsmrtelnější parazitickou chorobou, ročně zabiju tisíce lidí.Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2019 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se