(Po)hádky ze sjezdu aneb Podobenství o zvířátkách a komoře


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 11, s. 13

V jedné chvíli letošní sjezd delegátů připomněl sněm vlků z Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga. Událost druhého dne byla podobná jedné pohádce, kterou hrají děti v mateřské školce.

1. Z Knihy džunglí:

„Rok se obrací. V džungli se to hýbe. Blíží se nová řeč.“

Neúprosné jsou Zákony džungle: Vůdce smečky Akéla neskolil srnce, smečka hladoví. Mladí vlci – ročci jsou rozlícení, vrčí a cení zuby... Šér Chán mrská ocasem a povzbuzuje mladší vlky, které si předtím pilně předcházel.

Svrhnou a roztrhají Akélu?

Ne. Jsou mladí, zatím nezkušení. Vzali si do úst příliš velké sousto. Zároveň s Akélou chtějí napadnout i Bálúa a Baghíru. Mauglímu žhnou černé oči. Mladí vlci vyženou i jeho. Vlčí sněm je však nevydá ročkům a postaví se za na stranu Akély a jeho spolubojovníků. Pro tentokrát je dobojováno. Zlostný řev Šér Chána se rozléhá džunglí. Rozkolu ve smečce dosáhl, ale nevyhrál...

„S tvou smečkou když srazí se na stopě nějaká neznámá, cizí, buď zticha. Snad vůdci se pokojně shodnou a různice zmizí.“

Kniha džunglí, R. Kipling, str. 146

2. O zvířátkách a domečku

Bloudí myška Hrabalka lesem a nemůže si najít žádné útočiště. Tu najde milou budku a nastěhuje se do ní. Jednoho krásného dne na dveře někdo klepe. „Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?“ „Já, myška hrabalka.“ A hodná myška pustila žabku Kuňkalku dovnitř a společně se o svůj malý domeček staraly. Časem se k nim nastěhoval i zajíček Ušáček a vlček Šerýboček a pomáhali s prací na chaloupce.

Začali si chystat plány na přístavbu patra, aby se do domečku všichni pěkně vešli.

Jednoho večera zabouchal na dvířka medvěd Všechnosněd. Zvířátka v chaloupce volají: „Medvěde, ty už se sem nevlezeš. Počkej chvíli, musíme chaloupku přebudovat!“ Ale medvěd řekl: „Basta!“ A vlezl do chaloupky, která praskla.

Byl to mazec, ale jsem ráda, že jsem na sjezd mohla jet. Děkuji všem, jak delegátům, tak představenstvu, dr. Maršíkovi a prezidentovi komory, kteří se dokázali i ve vypjatých momentech chovat kultivovaně.


Mgr. Jana Martinásková, OSL Nový Jičín


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 11

2017 Číslo 11

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se