Jak zajistit dodávky léků do lékáren – příklad z Belgie


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 7-8, s. 13

V Belgii, podobně jako u nás, dochází k neustálým výpadkům léků, které musí lékárnici řešit. Pro zajištění dodávek léků do lékáren na trhu zavedli v Belgii v tzv. veřejném zájmu některé nové povinnosti pro výrobce a distributory. To znamená, že distributor, který bude chtít poskytovat služby ve veřejném zájmu (= dodávat do lékáren) nebude moci dodávat léky do jiných zemí, nebo distributorům, kteří exportují léky do jiných zemí. Jako důsledek této změny, nebude moci být „distribuce do jiných zemí = reexport“ používána výrobci a distributory jako argument pro určování limitací na dodávky léků jednotlivým lékárnám. Samozřejmě, ani lékárny nemohou obdržené léky „přeprodávat“ jiným distributorům, ale použít je pouze pro výdej pacientům. V důsledku této změny je tedy vytvořen distribuční kanál pro dodávky léků do lékáren pro pacienty. Zůstala zachována konkurence mezi distributory a tento kanál „ve veřejném zájmu“ je zcela oddělen od reexportu. Pokud výrobce nemůže dodat léky do 3 dnů, musí o tom informovat belgickou lékovou agenturu (FAMHP), která tyto informace zveřejňuje na svých webových stránkách.

Pro nás je důležité, že na stejných principech založená změna českého zákona o léčivech, byla schválena v červnu Poslaneckou sněmovnou. Šlo o pozměňovací návrh poslance Pawlase, který ve zkratce znamená, že distributor, který vůči držiteli rozhodnutí o registraci učiní písemné prohlášení, že léčivé přípravky požaduje pro péči o pacienty v České republice, má nárok na dodávky léků od výrobce v množství odpovídajícímu alespoň průměrné poptávce lékáren u ­tohoto distributora po dobu 2 týdnů. A zároveň distributor musí zajistit dodávky léků do lékáren v množství a časových intervalech odpovídajících potřebě pacientů v České republice, a to do 2 pracovních dnů od obdržení požadavku na dodání léčivých přípravků.

Podstatné pro aplikaci změny legislativy do praxe je, že FAMHP začala ihned po vydání těchto opatření důsledně kontrolovat dodržování ustanovení tohoto zákona.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2019 Číslo 7-8

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se