Molekula měsíce


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 7-8, s. 29

Ridinilazole (SMT19969)

IUPAC: 2,2‘-Di(pyridin-4-yl)-1H,1‘H-5,5‘-bi(benzimidazole)

Sumární vzorec: C24H16N6

Molekulová hmotnost: 388,42 g/mol


Ridinilazol (dále Ri) je nové nevstřebatelné antibakteriální léčivo proti infekci způsobené Clostridium difficile. Je inhibitorem buněčného dělení této bakterie. Centrum pro monitorování infekcí C. difficile v USA zaznamenává ročně více než 500 tisíc případů infekce a registruje 29 tisíc úmrtí. Podobné množství případů a úmrtí způsobených touto bakterií eviduje i Evropská unie. V klinických zkouškách vykazoval Ri baktericidní účinek proti všem kmenům C. difficile. Nenarušoval navíc střevní mikroflóru a snižoval i výskyt případné reinfekce a produkce toxinů produkovaných C. ­difficile. Výrobcem je britská firma Summit Therapeutics, která garantuje i nižší cenu než má fidaxomicin (1 200 $ versus 2 800 $ za jednu léčebnou kůru). Od FDA dostal výrobce zrychlené schválení (Fast Track Status).

V současné době probíhají dvě srovnávací klinické studie III. fáze proti fidaxomicinu a vankomycinu s předpokládaným dokončením v roce 2021.

Použité dávkování: perorálně 2x denně 200 mg. Spektrum nežádoucích účinků je podobné vankomycinu. Nejčastěji se vyskytují gastrointestinální obtíže (40 % proti 56 % u vankomycinu), nauzea (20 %) a bolesti břicha (12 %). Firma Merck vyvíjí léčivo s podobným účinkem, kde nosičem protiinfekční látky je monoklonální protilátka bezlotoxumab.

Zdroje: internet


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2019 Číslo 7-8

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se